Nurullah Akçayır

Ses ve bağlama sanatçısı Nurullah Akçayır, 1963 yılında Erzurum’da dünyâya gelmiş, küçük yaşlarda türkülere olan tutkusu, onu ortaokul çağlarında bağlamayla tanıştırmıştır. Sonraki dönemde değişik musiki cemiyetlerinde kendisini geliştirerek, virtüöz seviyesinde seslendirdiği bağlamasıyla, müzik otoritelerinden tam not almış, kısa süre içinde yörede tanınıp, birçok sanatçıya sahne ve albüm çalışmalarında eşlik etmiştir.

1981 yılında T.R.T.’nin açtığı yetişmiş sanatçı sınavını kazanarak, Erzurum Radyosunda bağlama sanatçısı olarak göreve başlamıştır. 1983 yılında askerlik hizmeti ile bir süre ara verdiği görevine, Askerlik dönüşünde Erzurum Radyosunda devam etmiştir. 1987 yılında kendi isteği ile T.R.T.’de çalıp – okuyabilmek için, büyük bir jüri önünde verdiği sınavla geleneksel çalıp söyleme ünvanını almıştır.

1991 yılında türkü formunda yaptığı, türkülerinden birinin adını verdiği “Yazın Yağar Kar Başıma” adlı albümü ile müzik piyasasında bende varım demiştir. Ayrıca, halk müziğinin otantik çizgisini koruyarak akustik sazlarla düzenlemelerini yaptığı, “Türkü Pınarı” ve “Türkü Pınarı 2” albümlerini türkü severlerle buluşturmuştur.

Popülizmden uzak, halk kültürüne hizmet etmenin haklı gururu ile, Erzurum’un karlı ayaz ikliminin sımsıcak yüreği ile çıktığı sanat yolculuğuna, çalışmalarına daha iyi yön verebilmek amacıyla, 1998 yılında Ankara Radyosuna tayin olmuştur.

T.R.T. INT.’de yayınlanmakta olan, “Dilde telde Anadolu” adlı türkü içerikli programın, sunuculuğunu ve müzik yönetmenliğini yapmıştır. Geleneksel türkülerin yanında, kendi bestelerini de yorumlayan Akçayır, bugüne dek yurt içinde ve yurt dışında birçok konser vermiştir.

Ankara’da kendisinin kurmuş olduğu, en son teknolojik donanımlara sahip ses kayıt stüdyosunda, yetenekli gençlere desteklerini sürdürmektedir. Nurullah Akçayır, evli ve üç çocuk babasıdır.

Nurullah Akçayır | Bad-ı Saba Selam Söyle O Yare

Bir yanıt yazın