Selim Güler

Kemençe Sanatçısı Selim Güler, 1961 yılında İstanbul’da dünyâya gelmiştir. İlk, orta ve lise öğrenimini Ünye’de tamamlamış, 1981 yılında İ.T.Ü. Türk Müziği Devlet Konservatuarı Şan ve Temel Bilimler bölümlerini kazanmıştır.

Temel Bilimler bölümünü tercih edip, 1985 yılında bu okuldan mezun olmuştur. Aynı yıl kemençe sanatçısı olarak Kültür Bakanlığı İzmir Devlet Klasik Türk Müziği Korosu’nun giriş sınavlarını kazanmıştır.

1986 – 1988 yılları arasında Ege Üniversitesi Devlet Türk Müziği Konservatuarı’nda kemençe hocası olarak görev yapmış, 1988 yılında Sanat Yönetmenliğini Tanburi Necdet Yaşar‘ın yaptığı, Kültür Bakanlığı İstanbul Devlet Türk Müziği Topluluğu’na atanmıştır.

1990 – 2003 tarihleri arasında toplulukta sanatçılığının yanı sıra, Müdür Vekili olarak görev yapmış ve A.B.D., Almanya, İspanya, Hollanda, Fransa, Fas, Malezya, Saraybosna, Japonya, Yunanistan, İsrail, Türkmenistan ve İsviçre’nin birçok şehrinde konserlere katılmıştır.

Halen İstanbul Devlet Türk Müziği Topluluğu’nda Sanat Yönetmen Yardımcısı, Müdür Vekili ve kemençe sanatçısı olarak görev yapmaktadır. Ayrıca, Haliç Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak çalışmakta olan Selim Güler, Yavuz Selim adlı bir erkek çocuk babasıdır. Kaynak: istdevletturkmuzigi.com

SELİM GÜLER - HÜZZAM KLASİK KEMENÇE TAKSİMİ

Bu yazıda bir yorum var

  1. İsmail OCAK

    Toprağım eline gönlünü yüreğine sağlık. Bende 1973 yılında Ünye Lisesinden mezun oldum. Ayşe TAŞ ÜNYE’li üstâdımın İST. TSM KOROSUNDA koristim. Sizleri de zevkle izliyorum. Yolunuz açık başarılarınız daim olsun.

Bir yanıt yazın