Alper Diler

Alper Diler anlatıyor: 14 Ocak 1980 tarihinde Sivas’ta doğdum. İlk ve orta öğrenimimi Sivas’ta tamamladıktan sonra, 1993 yılında Kayseri Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi Müzik Bölümü’nü birincilikle kazandım.

4 yıllık lise öğrenimimde Batı Müziği ağırlıklı dersler aldım. Ayrıca Piyano üzerine de 4 yıl eğitim aldım.

Lise öğrenimimi tamamladıktan hemen sonra, 1997 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuarı Ses Eğitimi Bölümü’nü dereceyle kazandım.

Konservatuar eğitimim süresince; Sn. Prof. Dr. Alâeddin Yavaşca, Sn. Tülun Korman ve Sn. Rahmi Sönmezocak‘tan birebir repertuar ve üslup dersleri aldım.

Ayrıca öğrenim süresince Sn. Prof. Dr. Selahattin İçli‘den de Türk Musikisi ve kendi eserleri üzerine birebir çalışmalar yapma fırsatı buldum. 2000 yılında, T.R.T. İstanbul Radyosu’nun açmış olduğu, Akitli Ses Sanatçılığı sınavını kazanarak, T.R.T. İstanbul Radyosuna intisap ettim.

Üniversite hayâtımın dışında, Çamlıca Musiki Cemiyeti başta olmak üzere, birçok cemiyetin konserlerinde ve çalışmalarında bulundum. 1999 yılında, Marmara Üniversitesi’nde düzenlenen “Argo” konulu Uluslar arası toplantıda, bu toplantıya argo konulu şarkıların içerdiği bir konser vererek, Marmara Üniversitesi’nden Teşekkür Belgesi aldım.

Alper Diler şarkıları

2002 yılında, İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuarı Ses Eğitimi Bölümü’nden mezun oldum.

Aynı yılın Ağustos ayında, T.R.T. Ankara Radyosu’na naklimi yaptırarak, T.R.T. Ankara Radyosu’nda Akitli Ses Sanatçısı olarak görevime devam ettim.

2006 yılında, Kültür Bakanlığı İstanbul Devlet Klasik Türk Müziği Korosu’nun açmış olduğu Ses Sanatçılığı sınavını yedek olarak kazandım.

T.R.T’nin birçok müzik eğlence programlarında, canlı radyo programlarında solist ve korist olarak sahne aldım.

Yapımcılığını Münir Aykın’ın yaptığı, T.R.T. 2’de yayınlanan, Klasik Türk Müziği programının Sanat Danışmanlığını yaptım.
Alper DilerKaynak: itubirlik.org.tr

Bir yanıt yazın