Aslıhan Erkişi

Türk sanat müziği ses sanatçısı Aslıhan Erkişi, 1978 yılında Almanya’nın Köln şehrinde bir işçi ailesinin ikinci çocuğu olarak dünyâya gelmiştir.

Bursa Gemlik’te orta öğrenimine devam ettiği yıllarda, Gemlik Belediye Korosu’nu çalıştıran Erdinç Çelikkol‘un teşvikiyle Bursa Belediye Konservatuarı’na girmiştir.

Burada nota, solfej, repertuar ve klasik kemençe dersleri almış, 5 yıl boyunca gençlik korosunda şeflik yapmıştır.

Devamında, mezun olduğu B.B.S.B Konservatuarı’nın Çocuk Korosunun 3 yıl şefliğini yapmış, 2003 yılında ses sanatçısı Ertuğrul Erkişi‘yle evlenmiş ve İstanbul’a yerleşmiştir..

Aynı yıl girdiği İ.T.Ü Türk Müziği Devlet Konservatuarı’nın, Türk sanat müziği ses eğitimi bölümünün imtihanını, derece ile kazanmıştır.

2004 yılında Akustik Müzik etiketiyle, bebekler için “Ninni” isminde bir albüm yapmış, Ertuğrul Erkişi‘nin yaptığı “Minik Dualar Grubu” projesinin koro yönetmenliğini yaparak, albüme hazırlamış ve bu projeyle, başta Kral Tv Müzik Ödülleri ve Mü-yap Platin Ödülü olmak üzere, çeşitli ödüller almıştır.

2006 yılında Türk Eğitim Vakfı’nın ve Mehmetçik Vakfı’nın düzenlediği, Klasik Türk Müziği Ses Yarışmasında, Zeki Müren dalında birincilik ödülü almıştır. İ.T.Ü Türk Müziği Devlet Konservatuarı Türk sanat müziği ses eğitimi bölümündeki eğitimini, 2008 yılında okul birinciliği ile tamamlamıştır.

Yüksek lisansını, eğitim bilimleri üzerine yapmış, çeşitli korolarda solist ve korist olarak görev almış, yurt içi ve dışında çeşitli konserlere katılmıştır.

İ.T.Ü Türk Müziği Devlet Konservatuarı’nda, öğretim görevlisi olarak Türk sanat müziği repertuar derslerine girmiş olan Aslıhan Erkişi, Mehru ve Gülru isminde iki kız çocuğu annesidir. Kaynak: facebook.com

Bir yanıt yazın