Aylin Şengün Taşçı

Türk sanat müziği ses sanatçısı Aylin Şengün Taşçı, 1967 yılında Ankara’da dünyâya gelmiş, ilk, orta ve lise öğrenimini Pendik İlkokulu ve Pendik Lisesi’nde tamamlamıştır.

1976 yılında T.R.T. İstanbul Radyosu’nun yeni kurmuş olduğu, T.R.T. Çocuk Korosu’nun sınavlarını kazanarak müzikle ilgilenmeye başlamış, 1981 yılında Gökçen Koray yönetimindeki T.R.T. İstanbul Gençlik Korosu’na, soprano ses olarak katılmıştır.

1982 – 1983 öğretim yılında, İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü’ne girmiş,

1983 yılında T.R.T. İstanbul Gençlik Korosu’nda Batı Müziği eğitimini sürdürürken, Süheyla Altmışdört yönetimindeki İstanbul Üniversitesi Türk Müziği Korosu’yla tanışmıştır. Türk Müziği’ni bu koronun çalışmalarıyla tanıdıktan sonra, Batı Müziği ile ilgilenmekten vazgeçmiş, 1984 yılında İstanbul Belediye Konservatuarı Yarı Zamanlı Türk Müziği Bölümü’nün sınavlarını kazanarak, burada 6 yıl eğitim almıştır.

Bu okulda; İsmail Hakkı Özkan, Süheyla Altmışdört, Muazzam Sepetçioğlu, Alâeddin Aday, Seha Okuş ve Dürdane Altan’ın öğrencisi olmuştur.

1987 yılında, İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden mezun olmuş, 1988 – 1989 yıllarında Tercüman gazetesinde, Beşir Ayvazoğlu’nun yardımcısı olarak çalışmış ve müzik başta olmak üzere kültür – sanat alanında yazılar yazmıştır.

1990 yılında Tanburi Necdet Yaşar‘ın talebiyle, yetişmiş sanatçı olarak Kültür Bakanlığı İstanbul Devlet Türk Müziği Topluluğu’nun kadrosuna atanmıştır.

Aylin Şengün Taşçı şarkıları

Buradaki çalışmaları sırasında, Tanburi Necdet Yaşar’ın yanı sıra Prof. Dr. Alâeddin Yavaşca‘nın derslerinden yararlanmış ve müzikle profesyonel olarak ilgilenmeye başladıktan sonra da basınla ilişkisi devam etmiştir.

1990 – 1991 yıllarında, Günaydın gazetesinde müzik ve İstanbul üzerine köşe yazıları yazmış, 1991 yılında İstanbul yazıları dolayısıyla, Fatih Belediyesi tarafından verilen “Yılın En İyi 13 Kadın Kalemi” ödüllerinden birine layık görülmüştür.

1992 – 1998 yılları arasında; B.R.T., T.R.T. ve T.G.R.T. televizyonlarında, daha sonra Radyo Klas, Radyo D, Radyo Cumhuriyet ve Best FM gibi özel radyolarda, müzik ve değişik alanlarda programlar hazırlamış ve sunmuştur.

T.R.T.’de T.R.T. 2 için hazırlanan, “Stüdyo İstanbul” programında 1 yıl boyunca yönetmen yardımcısı ve sunucu olarak görev yapmıştır.

2002 – 2004 yılları arasında, Yeditepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde Yönetim konusunda (İşletme Yönetimi ve Hastane Yönetimi) İngilizce İşletme Yüksek Lisansı yapmıştır.

2004 yılında, İstanbul Devlet Türk Müziği Topluluğu’nun Genel Sanat Yönetmeni olmuş, topluluğun yönetimini üstlendikten sonra periyodik konserlerin yanı sıra, birçok konulu konser projesi gerçekleştirmiştir.

2005 yılında, Akustik Müzik tarafından “Aşktan Yana” adlı bir solo albümü yayınlanmış olan Aylin Şengün Taşçı, halen Yeditepe Üniversitesi’nde Uluslar arası İlişkiler ve Siyaset Bilimi konusunda doktora yapmakta ve tezini “Türkiye’de Siyasal İslam’ın 1992 seçimlerinden 2007 seçimlerine kadar olan süreçteki yapısal değişimi” üzerine hazırlamaktadır.

2015 yılından bu yana İstanbul Devlet Türk Müziği Topluluğu‘nda Müdür ve Ses Sanatçısı olarak görev yapmakta olan Aylin Şengün Taşçı, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Cerrahi Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Hasan Taşçı ile evli, Mısra adlı bir kız ve Tanhan adlı bir erkek çocuk annesidir.

Aylin Şengün Taşçı anlatıyor

Ses Sanatçısı Aylin Şengün Taşçı Müziğin Hayatındaki Yerini Anlattı

Bir yanıt yazın