Ayşen Birgör

Ses sanatçısı Ayşen Birgör, müziğe tutkun bir baba ve dedenin küçük kızı olarak 3 Kasım 1977 tarihinde dünyâya geldi.

Kaset dolduran ve şarkılar, türküler okuyan babasından etkilenerek, daha çocukluk döneminde müzikle ilgilenmeye başladı.

İlk okuldan sonra konservatuar sınavlarına girdi. 1988 yılında İ.T.Ü. Türk Musikisi Devlet Konservatuarı, Çalgı Eğitim Bölümü’nü kazandı ve çocukluğunda amatör olarak başlattığı müzik hayâtında profesyonelliğe ilk adımını atmış oldu.

Ortaokul ve liseyi çalgı eğitimi alarak tamamladıktan sonra, üniversite eğitimi için Temel Bilimler Bölümü’ne girerek 2000 yılında mezun oldu.

Konservatuar eğitiminin devam ettiği yıllarda, sesinin güzelliğini keşfeden müzik yapımcıları, 1996 yılında ilk albümünü yaptılar.

“Gecem” adlı ilk albümüyle müzik sektöründe “Ben de varım” diyen Ayşen Birgör, başta; Adnan Şenses, Emel Sayın, Coşkun Sabah, Gülben Ergen, Serdar Ortaç, Çelik olmak üzere bir çok sanatçıya vokalistlik yaptı.

ATV’de yayınlanan “Böyle mi Olacaktı” adlı dizinin şarkısını, ayrıca çok önemli markaların ve radyoların reklam cıngıllarını seslendirdi. 2007 yılında Star TV’de yayınlanan “Popstar Alaturka” programına katılarak, yaklâşık 6 ay ekranlarda kalan Ayşen Birgör, bu yarışmada üçüncü oldu.

Yarışmanın ardından T.R.T. – 1’de yayınlanan “Akşam Sefası” programında solist olarak görev aldıktan sonra, T.R.T. İstanbul radyosunun sözleşmeli sanatçısı olarak çalışmaya başladı.
Kaynak: tr-tr.facebook.com

Bir yanıt yazın