Behiye Aksoy

Türk sanat müziği ses sanatçısı Behiye Aksoy, 19 Eylül 1933 tarihinde İstanbul’da dünyâya gelmiştir.

Annesi ve halasının müziğe aşina olmaları, piyano ve ud çalmalarından, Müzeyyen Senar ve Münir Nurettin Selçuk‘un o devirlerdeki siyah – beyaz filmlerde söylediği film şarkılarından etkilenmiştir.

Müziğe olan sevdâsı kendisiyle birlikte büyüyerek, ortaokulu bitirdikten sonra Ankara Radyosu imtihanına girmiş, 200 kişi arasından seçilip, 1948 yılında stajyer olarak girdiği radyoda, repetitör muavinliğine kadar yükselmiştir.

Maksim Gazinosu tarihinde, Zeki Müren‘le yarışan tek bayan solist olmuş, platin rengi saçları, şık kostümleriyle kendisinden sonra yetişen şarkıcılara öncülük etmiş ve karekteristik hareketleri, sahnedeki büyük dehası daima ayakta alkışlanmıştır.

Behiye Aksoy’a plaklarının gördüğü ilgi üzerine, altın plak yerine, platin taç armağan edilmiş ve müziği bıraktığı 1980’li yıllara kadar, daima sevilen sanatçılardan olmayı başarmıştır.

Halil Aksoy ile olan evliliğinden, Ahmet Kazım isminde bir oğlu olmuş, ayrıca Berker İnanoğlu ve Fahrettin Aslan’la evlenip ayrılmıştır. 1967 yılında “Kederli Günlerim” ve 1973 yılında da “Falcı” isimli Türk filmlerinde baş rolde oynamıştır.
Kaynak: tr.wikipedia.org

Sâdun Aksüt‘ün Behiye Aksoy‘la sohbeti:

Taş Plaktan Bugüne-Behiye Aksoy

Bir yanıt yazın