Belkıs Akkale

Aslen Malatyalı olan Türk halk müziği ses sanatçısı Belkıs Akkale, 1954 yılında İstanbul’da dünyâya gelmiş, ilkokul öğretmeninin dikkatini çekmesi ve teşvikiyle türkü söylemeye başlamıştır.

Merhum Sadi Yaver Ataman‘dan 7 yıl özel ders almış, Belediye Konservatuarı’na girmiş ve burada Adnan Ataman yönetiminde icracı olarak görev almıştır.

1974 yılında babasının işlerinin bozulması üzerine, sahneye çıkmış ve gece kulüplerinde türkü söylerken, Ankara Radyosu’ndan merhum Mustafa Geceyatmaz’ın beğenisini alan sanatçı, Geceyatmaz’ın daveti üzerine 1980 yılına kadar, Ankara Radyosu’nda kurum dışı sanatçı olarak program yapmıştır..

1980 yılında T.R.T.’nin açmış olduğu yetişmiş sanatçı sınavını kazanarak, T.R.T.’de kadrolu sanatçı olarak çalışmaya başlamıştır.

Bu arada kaset ve plak çalışmalarını da sürdüren Akkale, 1982 yılında “Dadey” adlı ilk albümünü çıkarmış ve büyük bir çıkış yakalayarak, halkın beğenisini kazanmıştır.

Belkıs Akkale, 1982 yılında T.R.T.’den ayrılarak sahne çalışmalarına ağırlık vermiş, 1994 yılına kadar bir çok kurum ve kuruluş tarafından verilen “Yılın Sanatçısı” ödülünü 12 yıl boyunca almıştır.

Bugüne kadar; Ârif Sağ, Zafer Gündoğdu, Mûsâ Eroğlu ve Zafer Dalkılıç gibi ünlü müzik yönetmenleriyle çalışmış, 22 albüm çıkarmış, 9 sinema filmi yapmış ve 1990 yılında Kültür Bakanlığı’nda Devlet Solist Sanatçı olarak göreve başlamış olan Belkıs Akkale, evli ve bir çocuk annesidir.

Bir yanıt yazın