Belkıs Özener

Ses sanatçısı Belkıs Özener, 1940 yılında dünyâya gelmiş ve henüz 16 yaşındayken Tepebaşı’nda sahneye çıkmıştır.

19 yaşında evlenmiş, Benek, Bengü ve Barkın adlarında üç çocuğu olmuştur.

Türk Sanat Müziği sanatçısı ablası Gönül Yazar‘ın aksine çok fazla sahne çalışması yapmamış, daha çok Yeşilçam filmlerinde; Türkan Şoray, Hülya Koçyiğit, Filiz Akın ve Fatma Girik gibi sinema yıldızlarının yerine şarkıları seslendirmiştir.

Türk sineması’nın gizli sesi, 300’ü aşkın filmde Türkan Şoray, Hülya Koçyiğit, Fatma Girik ve Filiz Akın gibi pek çok sinema yıldızının seslendirmesini yapan ve aynı zamanda filmlerdeki şarkılarını seslendiren Belkıs Özener’in, bugüne kadar arşivlerde kalmış şarkılarından oluşturulan “Yeşilçam Şarkıları – Sahibinin Sesinden” albümü, Kalan Müzik tarafından yayınlanmıştır.

Yirmibeş şarkılık bu seçkiye kaynaklık eden kayıtların çoğu, filmlerde kullanılan ana bantlara ulaşılarak oluşturulmuştur.

1960’lı ve 1970’li yılların kültleşmiş Türk Filmlerinin en çarpıcı sahnelerinde yer alan bu şarkılar, dinleyicileri Türk Sineması’nın naif yıllarına doğru sihirli bir yolculuğa çıkatmaktadır.

Belkıs Özener, 1955 yılında İstanbul’da yapılan bir ses yarışmasında birinci olmuş ve o yılların ünlü gazinolarından biri olan Beyaz Park’ın sahnesinde ödülünü alırken, herkes bu kızın ilerde büyük bir sanatçı olacağını düşünmüştür

Olmasına olmuştur ama, sahne ve plak dünyâsından değil de, ünü yerli filmlerde sesini verdiği oyuncular sayesinde olmuştur.


Zeki Duygulu, Radife Erten ve Alâeddin Yavaşca‘dan Türk Sanat Müziği dersleri alarak şarkıcılığa başlayan Belkıs Özener, daha sonra sahnelerden kopup filmlerde çeşitli oyuncuların yerine şarkı söylemeyi tercih etmiştir.

Sahnelerde şarkı söylemektense, filmlerde başrol oyunculara sesini vermek daha güzel gelmiş olmalı ki, yıllarca bu işi yapmıştır. Filmlerde en çok şarkıcı Türkan Şoray’ın sesi olmuş ve sesinin ona çok yakıştığını her röportajında belirtmiştir.

Yıllar sonra yalnız Türkan Şoray değil, Hülya Koçyiğit, Fatma Girik ve Müjde Ar gibi sanatçılar, gerçek sesleriyle insanların karşısına çıktığı zaman, dublaj sanatçılarının değerleri daha iyi anlaşılmıştır.

Sadece Türkan Şoray değil; Leyla Sayar, Belgin Doruk, Hülya Koçyiğit, Fatma Girik, Müjde Ar, Perihan Savaş gibi 1960’lı – 1970’li yılların starlarının filmlerde söyledikleri şarkılara da sesini vermiştir. 300 kadar filmde yıldızlara sesini vermiş, ancak hiç ummadığı bir olay onu sinemadan soğutmuştur. İşte o olayı şöyle anlatır Belkıs Özener:

“Civciv çıkacak, kuş çıkacak” adlı filmde Mine Mutlu’yu seslendirmiştim. Fakat bunun bir seks filmi olduğunu bilmiyordum. Ve o günden sonra bir daha sesimi kimseye vermedim.” Ayrıca seks filmlerinde şarkı söylemenin, aile yaşamına ters düştüğünün de altını çizmiştir.

Belkıs Özener sahnelere pek fazla çıkmamış ve çok plak yapmamıştır ama, hepimizin filmlerdeki en sevdiği ses olmuştur. O herkesin bildiği bir “ses”, çoğunluğun tanımadığı bir “yüz” olmuştur müzik dünyâmızda. Kaynak: sinemalar.com

Belkıs Özener ve Gönül Yazar

Belkıs Özener ve Gönül Yazar (1978) | TRT Arşiv

Bir yanıt yazın