Berrin Şener

Türk sanat müziği ses sanatçısı Berrin Şener, 1979 yılında Çanakkale’de dünyâya gelmiş, ilk orta ve lise öğrenimini Çanakkale’de sürdürürken, bir yandan da Çanakkale Musıki Cemiyeti’nin en küçük solist ve koristi olarak müzik çalışmalarına başlamıştır.

1996 yılında Uludağ Üniversitesi Maliye Bölümü’nü ve İ.T.Ü. Türk Mûsıkisi Devlet Konservatuarı Temel Bilimler ve Ses Eğitimi bölümlerini kazanmış, kazandığı bölümler içerisinde tercih ettiği İ.T.Ü. Türk Musıkisi Devlet Konservatuarı Ses Eğitimi Bölümü’nde 1996 yılında eğitimine başlamıştır.

5 yıllık konservatuar eğitimi süresince; Tülûn Korman, Prof. Dr. Alâeddin Yavaşca, Prof. Dr. Selahattin İçli, Rahmi Sönmezocak, Çetin Körükçü, Şehnaz Rizeli, Ferşan Başaka, Fatma Gökdel, Abdi Coşkun, Esin Şentürk ve Orhan Hakalmaz‘ın öğrencisi olmuştur. Ayrıca, 1995 yılından itibaren T.R.T. İstanbul Radyosu ses sanatçısı Melihat Gülses ve tanbur sanatçısı Necip Gülses‘ten istifade etmiştir.

Konservatuar yıllarında Çetin Körükçü‘nün yönetimindeki “İleri Türk Müziği Konservatuarı Derneği”nde solist ve korist olarak görev yapmıştır.

1999 yılında, konservatuardaki eğitimi devam ederken, T.R.T. İstanbul Radyosu’nun açmış olduğu “Yetişmiş Ses Sanatçısı” sınavını kazanmış ve burada sözleşmeli ses sanatçısı olarak çalışmaya başlamıştır.

T.R.T.’de birçok konser, canlı yayın, müzik eğlence programı ve CD kayıtlarında yer almış, ayrıca 2002 yılından bu yana Radyo – 4’ten ve T.R.T. Nağme’den yayınlanmakta olan “Sanatçılarımızdan Birer Şarkı”, “Her Telden”, “Solistler Geçidi”, “Şarkılardan Bir Demet”, “Sazende Bestekârlar”, “Arşivden Saz Eserleri”, “Makamlar ve Şarkılar” ve “Arşivden Mikrofona” gibi pek çok programın yapımcılığını yapmıştır.

2005 – 2009 yılları arasında, özel bir okulda müzik öğretmenliği yapmış, 2009 yılında, Başkent İletişim Bilimleri Akademisi’nde diksiyon, spikerlik ve sunuculuk eğitimi almıştır.

4 Aralık 2010 tarihinde, Alibeyköy Yeşil Pınar Kültür Merkezi’nde “İ.B.B. Kültür sanat etkinlikleri” çerçevesinde “Berrin Şener solo konseri” adlı konserini Türk Müziği dinleyicilerine sunmuştur.

T.R.T.’deki görevine başladığı yıllardan bugüne kadar, yurt içi ve yurt dışında pek çok konserde solist ve korist olarak görev alan sanatçı, ayrıca birçok Türk Müziği Cemiyeti, vakıf ve sanat evlerinin konserlerinde de konuk sanatçı olarak yer almıştır.

Berrin Şener, halen konserlere, TV programlarına ve T.R.T.’deki radyo programı yapımcılığı görevine devam etmektedir.

Bir yanıt yazın