Cânân Sezgin Geylan

Cânân Sezgin Geylan, 27 Kasım 1972 tarihinde Samsun’da dünyâya gelmiş,

ilköğrenimini Samsun Gülsüm Sami Kefeli İlkokulu’nda, ortaöğrenimini Samsun Namık Kemal Lisesi’nde, yükseköğrenimini Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Bölümü Müzik Öğretmenliği Ana Bilim Dalı’nda tamamlamıştır.

Halen Dokuz Eylül Üniversitesi, Güzel Sanatlar Enstitüsü Müzik Teknolojileri bölümünde eğitim görmektedir.

Müzik eğitimine 1979 yılında rahmetli Mustafa Besen Hoca’dan önce mandolin, sonra keman dersleri alarak başlamış, genel Musikî Bilgisi, üslûp ve tavrını ilk ve en önemli hocası olan babası M.Muhterem Sezgin’le yıllar süren düzenli ve disiplinli çalışmaları neticesinde geliştirmiştir.

İlk ve ortaöğrenimi süresince Samsun Belediye Konservatuarı Türk sanat müziği Bölümü’ne devam etmiş ve 1986 yılında mezun olmuştur. Başta Cavit Ersoy olmak üzere, kurumun tüm hocalarından faydalanmış ve feyz almıştır.

1989 yılında T.R.T. Ankara Radyosu’nun yurt genelinde açtığı ön dinleme ve istisnâ akit sınavında başarı olmuş, T.R.T. kurumunun çeşitli radyo ve TV programlarına konuk sanatçı olarak katılmıştır.

1990 yılında T.R.T. ve Devlet Bakanlığı’nın ortaklaşa açmış olduğu Türk Müziği Çocuk Şarkıları Beste Yarışması’nda söz ve müziğini kardeşi Mustafa Caner Sezgin’le birlikte yaptıkları beste ile mansiyon almıştır.

T.R.T. repertuarında iki saz eseri bulunmakta olan Cânân Sezgin Geylan, 1990 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Samsun’da açmış olduğu yetişmiş sanatçı sınavını kazanarak, Samsun Devlet Klasik Türk Müziği Korosu’nda göreve başlamıştır.

Cânân Sezgin Geylan kimdir

1990 – 1995 yılları arasında, Samsun Belediye Konservatuarı Türk sanat müziği bölümü’nde öğretim görevlisi ve Türk sanat müziği çocuk korosu şefliği yapmıştır.

1996 – 1997 sanat sezonunda, bir Yapı Kredi Bankası Projesi olan “İstanbul şarkıları” adlı özel bir gösteride, Emel Sayın, Modern Folk Üçlüsü ve birçok değerli sanatçı ile birlikte sahne almıştır.

1995 – 2005 yılları arasında, Ankara Devlet Klasik Türk Müziği Korosu’ndaki görevinin yani sıra, T.R.T. Ankara Radyosu’nda da akitli sanatçı olarak görev yapmıştır.

Sazdan Söze, Radyo Sanatçıları Konseri, Gençlerle Türk sanat müziği, Ah Bu Şarkılar, Yıldızların Altında, Bir Sevdâdır Şarkılar, Besteci Özel Konseri, Gönül Penceresi, Klasik Türk Müziği, Akşam Sefası gibi birçok T.R.T. programında yer almıştır.

Üniversite eğitimi sırasında; Prof. Dr. Ali Sevgi, Prof. Dr. Suna çevik, Yakup Kıvrak, Prof. Dr. Gül Çimen, Prof. Dr. Nezihe Şentürk, Yard. Doç. Dr. Serap Yükrük, Yard. Doç. Erdal Tuğcular ve Prof. Dr. Ali Uçan gibi değerli hocalardan faydalanmıştır.

Yurt içinde ve yurt dışında birçok konsere ses ve keman sanatçısı olarak katılmış olan Cânân Sezgin Geylan, 2006 yılından itibaren Kültür ve Turizm Bakanlığı İzmir Devlet Klasik Türk Müziği Korosu’nda görev yapmaktadır.

Aynı zamanda Kültür Bakanlığı İzmir Devlet Klasik Türk Müziği Korosu bünyesinde kurulmuş olan Türk Müziği Çocuk Korosu’nun şefliğini yapmakta olan Cânân Sezgin Geylan, T.R.T. İzmir Radyosu ses sanatçısı Yahyâ Geylan ile evli olup, Ayşegül adında bir kız evladı vardır.

Bir yanıt yazın