Çiğdem Yarkın

Türk sanat müziği ses sanatçısı Çiğdem Yarkın, Bekir Sıdkı Sezgin, Alâeddin Yavaşca, Rahmi Sönmezocak ile üslup ve repertuar, Tülin Yakarçelik ve Şehnaz Uğurel ile solfej ve nazariyat, Güher Güney ile şan çalışmıştır.

1996 yılında T.R.T.’nin açtığı istisna akitli ses sanatçısı sınavını kazanmış ve 1998 yılında konservatuardan mezun olmuştur.

Çiğdem Yarkın, 1991 yılında T.R.T.’nin düzenlediği ses yarışmasında Trabzon bölge birincili almış ve Türk müziğine hizmet amacıyla yayınlanan, “Bir şarkıdır yaşamak” adlı CD çalışmalarında solist olarak yer almıştır.

Ankara’da bulunan Mavera isimli Klasik Türk Müziği Topluluğu ile 2000 yılında A.B.D.’de Dede Efendi‘nin eserlerinden oluşan konserler ve aynı toplulukla 2001 yılında Hacettepe Üniversitesi’nde Klasik eserlerden oluşan bir konser vermiştir.

2001 yılında “Canımdan nefesler” adlı solo CD çalışması yapmış ve 2005 yılında Hollanda’da Yarkın topluluğu projesi olan “Birlikte yaşayalım” adlı konserlere solist olarak katılmıştır. Kaynak: trt.net.tr

Bir yanıt yazın