Ender Balkır

Türk halk müziği ses ve saz sanatçısı Ender Balkır, 10 şubat 1977 tarihinde Tunceli’nin Mazgirt ilçesinde dünyâya gelmiş, 5 yaşında ailesiyle birlikte Mersin’e yerleşmiş, ilk orta ve lise eğitimini Mersin’de tamamlamıştır.

Türkü sevgisi ve tutkusu, kuşaklar boyunca ailesine kadar taşınmış olan Ender Balkır, babası ve dedesinden Harput türküleri dinleyerek büyümüştür.

İlkokul yıllarında tahtadan yaptığı telsiz sazı ile türküler mırıldanmaya başlamıştır ve ortaokulun ilk yılında bağlama çalmaya başlamıştır.

Onun deyimiyle; bağlama çalmak ve türkü söylemek, kendini ifade edebilmenin en kısa ve yalın yoluydu.

Lise’yi bittirdikten sonra konservatuarda okumak isteyen Ender, ailesinden destek göremeyince üniversitede matematik bölümünde okumaya karar vermiş ve 1994 yılında girdiği üniversite sınavında, 19 Mayıs Üniversitesi Matematik bölümünü kazanmıştır.

Ender Balkır türküleri

Samsun’da da müzikal faaliyetlere devam etmiş, 2000 yılında mezun olmuş ve mezuniyetinden sonra da Mersin’deki ailesinin yanına dönmüştür.

Bir süre burada kalan sanatçı, atamasının İstanbul’a yapılması ile, 2001 – 2004 yılları arasında İstanbul’da öğretmen olarak hayâtını sürdürmüştür.

Bu arada hiçbir zaman müzikten kopmayan sanatçı, hayâtında sadece müziğin olması gerektiğine karar vermiş ve 2004 yılında devlet memurluğundan istifa etmiştir.

Müzik çalışmalarına büyük bir hız veren Ender Balkır, Murat Tambay’la birlikte albüm hazırlıklarına başlamış, büyük bir özveri ve emekle, geceli gündüzlü çalışarak oluşturdukları “Ezim ezim” isimli albümünü, 2007 yılının Ekim ayında dinleyicileri ile buluşturmuştur.

Ender Balkır, 2013 yılında ikinci albümü “Ahir”i çıkartmış, T.R.T. Müzik kanalında yaptığı müzik programının yanı sıra, birçok TV kanalı ve radyo’ya konuk olmuştur. Sahne ve konser çalışmalarıyla müzik hayâtına devam etmektedir.

Ender Balkır anlatıyor

Ender Balkır - Türkü Life

Bir yanıt yazın