Esma Başbuğ

Türk sanat müziği ses sanatçısı Esma Başbuğ, 1964 yılında İstanbul’da dünyâya gelmiş, ortaokul öğreniminin ardından İ.T.Ü. Türk Musikisi Devlet Konservatuarı Ses Eğitimi Bölümü’nün açtığı sınavı kazanarak 14 yaşında konservatuar öğrencisi olmuştur.

Esma Başbuğ, öğrenciliği sırasında Tülin Yakarçelik, Bekir Sıdkı Sezgin, Alâeddin Yavaşca, Tülun Korman ve Selahattin İçli‘den Türk Müziği alanında değerli bilgiler ve repertuar edinmiştir.

Güher Güney’den ses eğitimi almış, Halk Müziği repertuar çalışmalarını da Can Etili ve Neriman Tüfekçi ile yapmıştır.

Sekiz yıllık eğitimi esnasında Faris Akarsu’nun kurduğu okul orkestrası konserlerinde solo görevleri almıştır. Öğrencilik yıllarında, okulun bütün etkinliklerinde solist olarak görevlendirilmiştir.

Özellikle Selahattin İçli‘nin eserlerindeki başarılı performansı, bestekarla birlikte çalışmasına imkan tanımıştır.

Esma Başbuğ şarkıları

Esma Başbuğ, konservatuar eğitimini bitirdiği 1986 yılında, T.R.T. İstanbul Radyosu’nun açtığı yetişmiş sanatçı sınavını birincilikle kazanarak, profesyonel müzik hayâtına adım atmıştır.

Radyo görevi devam ederken, mezun olduğu konservatuarda bir dönem ses eğitimi hocası olarak görev almış, yine aynı dönemde Necdet Yaşar yönetiminde Kültür Bakanlığı’na bağlı olarak kurulan, İstanbul Devlet Türk Müziği Topluluğu’nda solist sanatçı olarak çalışmıştır.

Radyo’daki görevi devam ederken Fırat Kızıltuğ ve Cinuçen Tanrıkorur gibi üstadlarla seri konserler ve ayrıca solo konserler vermiştir.

Uluslar arası İstanbul Festivali kapsamında, Kudsi Erguner’le birlikte konser vermiş, Bekir Sıdkı Sezgin‘in yönetiminde Yapı Kredi tarafından yapılan, “Güldeste” serisindeki solo performansları 2 CD halinde yayımlanmıştır. Ayrıca aynı serinin diğer albümlerinde de, solo eserler seslendirmiştir. 2009 yılında çalışmalarına başlayan, Alaturka Records’un kurucu ekibinde yer almıştır. Kaynak: alaturkarecords.com

Bir yanıt yazın