Güler Duman

30 Haziran 1967 tarihinde İstanbul’da dünyâya gelen Türk halk müziği ses ve saz sanatçısı Güler Duman, aslen Erzurumlu’dur. İlkokul eğitimine devam ederken Ruhi Su dostlar korosunun en küçük bireyi olarak koroda bulunan Güler Duman’ın sesini keşfeden Mustafa Budan’ın, “Hakkari’de bir mevsim” (Genco Erkal’ın baş rolünü paylaştığı) filminde sesiyle yer alması ile, sanat dünyâsında ismini duyurmuştur.

Bu filmde insanların sesini beğenmesi ile bir çok albüm teklifi almış ve gelen ısrarlar üzerine, 1980 yılında çocuk yaşlarında “Dost garip” adı ile yaptığı bu ilk albümü, 1.870.000 satış rakamına ulaşmıştır.

İlk orta ve lise (fen bölümü) eğitimini tamamladıktan sonra, 1986 yılında İ.T.Ü. diş hekimliği bölümünü kazandığı halde devam etmemiş ve hayâtında önem arz eden müzik üzerine yoğunlaşmaya karar vermiştir.

1987 yılında İ.T.Ü. Türk musikisi devlet konservatuarı ses eğitimi bölümüne girmiş ve bitirme tezi olarak Pîr Sultan Abdal mahlasında yazan, 8 şairin aynı mahlası kullandığını açıklayan tez çalışması ile 1992 ylında mezun olmuştur. Bu tez, 2004 yılında kitap olarak yayımlanmıştır.

Tez danışman hocaları Neriman Tüfekçı ve Yücel Paşmakçı için her zaman sevgi saygı ile söz eden Güler Duman’ın mezun olduğu tarih, Güler Duman’ın doğum günü olmakla birlikte, annesinin 6 ay ömrünün kaldığını öğrendiği tarihtir aynı zamanda. 1993 yılında düşüncesi, okuldan sonra T.R.T.’de çalışmak olan Güler Duman, annesinin ani rahatsızlığı sebebi ile Almanya’da uzun süren tedavi sürecinden dolayı bu ülkeye yerleşmek zorunda kalmıştır.

Konser çalışmaları haricinde, hem eğitimini devam ettirmiş, hem de kendi birikimleriyle oradaki yabancı ve Türk halkına eğitim vermiştir. Doçentlik tezini hazırlamış ve halen Türk ve dünyâ ritimleri adlı ikinci bir tez çalışması nedeni ile bir çok ülkede araştırmaları devam etmektedir. Aynı zamanda ingilizce eğitimine vakit buldukça devam etmeye çalışan sanatçımız, her zaman öğrenmeye ve araştırmaya açık bir insan olmuştur.

2008 yılında Almanya kültür bakanlığı tarafından kültür elçisi seçilen Güler Duman, Almanya başta olmak üzere dünyânın bir çok ülkesinde Türk halk müziği ve Türk ritimleri ve araştırmakta olduğu dünyâ ritimleri üzerine seminerler verip, birikimlerini müzik severlerle paylaşmakta ve kendi adına açmış olduğu okullarda, bağlama ve ses eğitimi üzerine, folklor hocası arkadaşları birlikte 11.700 üstünde öğrenciye eğitim vermiş olup, Almanya ve avrupa’nın bir çok ülkesine bu konuda öncülük yapmıştır.

Halen yetiştirmiş olduğu öğrenci ve asistanları, avrupanın bir çok ülkesinde bu yönde eğitim vermektedir. Bir çok asistan yetiştirmekte olmanın rahatlığı ile, son altı yıldır Türkiye’de vermiş olduğu konserlerde sevenleri ile buluşmakta ve yılın yarısını Türkiye’de geçirmektedir.
Kaynak: gulerduman.com.tr

Güler Duman sanat hayâtını anlatıyor:

Güler Duman Kral Tv Röportaj

Bir yanıt yazın