Güzin Değişmez

Türk sanat müziği ses sanatçısı Güzin Değişmez, 1962 yılında Bursa’da dünyâya gelmiştir.

Bursa Kız Lisesi’nden mezun olduktan sonra, müzik çalışmalarına Bursa Musiki Cemiyeti’nde Erdinç Çelikkol ile başlamıştır.

Bu süreçte T.R.T. Ankara ve İstanbul radyolarında istisna akdi ile solo bant kayıtları yapmış, 1984 yılında öğrenimine başladığı Bursa Belediye Konservatuarı’nda, ikinci sınıftan itibaren alt sınıflarda öğretmenlik yapmaya başlamış ve kurumun ilk mezunu olarak birincilikle bitirmiştir.

Güzin Değişmez’in profesyonel müzik yaşamı 1989 yılında sanat yönetmenliğini tanburi Necdet Yaşar‘ın üstlendiği, Kültür Bakanlığı İstanbul Devlet Türk Müziği Topluluğu’nda başlamıştır.

Topluluğun çok sayıda sahne, televizyon, yurt içi ve yurt dışı etkinliklerinde solist ve korist olarak görev yapmış, İstanbul Fasıl Topluluğu’nun yurt dışı organizasyonlarına katılıp, uluslararası müzik festivallerinde yer almıştır.

Güzin Değişmez şarkıları

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür İşleri Daire Başkanlığı’nca gerçekleştirilen CD ve kaset prodüksiyonlarına solist olarak katılmış, Bursa Osmangazi Belediyesi’nin hazırladığı Bursa Şarkıları albümünü, Münip Utandı ile birlikte seslendirmiştir.

İncesaz grubu ile çeşitli konserlere solist olarak katılmış, bireysel çalışmalarının yanı sıra, Prof. Dr. Alâeddin Yavaşca‘nın meşk çalışmalarından büyük ölçüde istifade etmiştir.

Türk Müziği külliyatının müstesna örneklerinden olmakla beraber, ender okunduğu için unutulmaya yüz tutmuş bir çok eseri, Yavaşça’nın kendisinden meşk ederek repertuarını genişletmiştir.

Uludağ Üniversitesi Kültür Merkezi, Bursa Devlet Güzel Sanatlar Galerisi, Bursa Tayyare Kültür Merkezi, Cemal Reşit Rey Konser Salonu ve Boğaziçi Üniversitesi’nde solo konserler vermiş, çalışmalarını halen İstanbul Devlet Türk Müziği Topluluğu’nda sürdürmekledir. Kaynak: idtmt.org

Güzin Değişmez anlatıyor

Güzin Değişmez - Hayat Sanat

Bir yanıt yazın