Hakkı Demirok

Hakkı Demirok, 22 Temmuz 1956 tarihinde Çankırı’da dünyâya gelmiş, ilk, orta ve lise öğrenimini Çankırı’da, yüksek öğrenimini ise, Erzurum Atatürk Üniversitesi Fen Fakültesi Kimya Lisans – Kimyagerlik Bölümü’nde ve Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim fakültesi Fotoğrafçılık ve Kameramanlık Bölümünde tamamlamıştır.

Atatürk Üniversitesi Türk Sanat Müziği Korosu’na 1974 yılında girerek İsmail Taş’ın öğrencisi olmuş, aynı dönemde Erzurum Halk Eğitim Merkezi ve T.R.T. Erzurum Radyosu’nun şef Kıyasettin Temelli yönetimindeki Türk müziği korolarında solist ve korist olarak görev almıştır.

Üniversitede öğrenim gördüğü süre içerisinde, Türk müziği alanında nazarî çalışmalarla birlikte repertuarını geliştirmiş ve Kültür Bakanlığı gözetiminde 1977 yılında düzenlenen, Çankırı Yöresel Türk Halk Müziği Amatör Ses Yarışması’nda birinci olmuştur.

1980 – 1985 yılları arasında Çankırı Lisesi’nde Kimya öğretmenliği, idarecilik ve vekâleten Çankırı Gençlik Merkezi Müdürlüğü yapmış, bu dönemde; öğretmen ve öğrenci Türk müziği koro çalışmaları düzenlemiş, Çankırı Yöresel Halk Müziği Korosu ve Folklor (Yâren) ekipleri kurarak müzik alanındaki faaliyetlerine devam etmiştir.

Hakkı Demirok, 1985 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın açmış olduğu, kendisinden büyük teşvik ve destek gördüğü Devlet Sanatçısı Dr. Teoman Önaldı‘nın şefliğini yaptığı, İzmir Devlet Klâsik Türk Müziği Korosu sınavlarını kazanmış ve korist olarak göreve başlamıştır.
Kaynak: izmirdevletkorosu.com

Bir yanıt yazın