Hilâl Çelebi

Türk sanat müziği ses sanatçısı Hilâl Çelebi, 29 Ekim 1962 tarihinde Nevşehir’in Kozaklı ilçesinde dünyâya gelmiş, babasının öğretmen olması dolayısıyla, ilk ve orta öğrenimini çeşitli il, ilçe ve köylerde tamamlamıştır.

Orta öğrenimini Ankara’da tamamladıktan sonra anne ve babasının gayretleri ve müziğe olan yatkınlığını fark eden ilkokul öğretmeni Tülay Memiş’in israrlı telkin ve teşviki ile, 1980 yılında T.R.T.’nin açmış olduğu, “Yetiştirilmek üzere ses sanatçısı” sınavına girmiştir.

Bu sınavda başarılı olan Hilâl Çelebi; Târık Kip, Yüksel Kip, Ferit Sıdal, Müberra Yetkin, Ahmet Hatipoğlu, Nazmi Özalp, Semiramis Yazıcı ve Metin Everes gibi değerli hocaların eğitiminden geçtikten sonra, 1983 yılında kadrolu ses sanatçısı olarak göreve başlamıştır.

Stajyer sanatçılık döneminde, yine aynı hocalardan faydalanmış, Cezayir, Yunanistan ve Almanya’nın yanı sıra yurt içinde de birçok ilde, T.R.T. Kurumu adına konserler vermiştir.

T.R.T. Ankara Radyosu Türk sanat müziği Müdürlüğü’nde görevine devam eden Hilâl Çelebi, İpek adında bir kız çocuğu annesidir.

Bu yazıda bir yorum var

  1. Barbaros Leylani

    Selam, 40 sene geçti aradan…hatırlarmısın?
    Sağlıklı ve huzurlu günler dilerim.
    Seni beğenmeyen var mı acaba …
    İsveç’ten Saygı ve sevgiyle.

Bir yanıt yazın