İbrâhim Suat Erbay

Türk sanat müziği ses sanatçısı ve neyzen İbrâhim Suat Erbay, 1987 yılında Ankara’da doğmuştur.

2011 Yılında Afyon Kocatepe Üniversitesi Devlet Konservatuarı Ses Eğitimi Bölümünden dereceyle mezun olmuştur.

Önemli bir aile büyüğü olan hattat, hâfız ve neyzen Yusuf Tavaslı‘nın yönlendirmesiyle, 7 yaşındayken Neyzen Niyâzi Sayın Ekolü’nün temsilcilerinden, Ömer Erdoğdular‘a ney talebesi olmuştur.

Daha sonra yine aynı ekolün temsilcilerinden Yavuz Akalın ve Sadreddin Özçimi‘den feyiz almış ve konservatuar yıllarında ise, Ömer Bildik ile ney sazı eğitimine devam etmiştir.

Ses sanatçılığı ile ilgili olarak; Münir Nurettin Selçuk, Prof. Dr. Alaeddin Yavaşca, Bekir Sıdkı Sezgin ve Kani Karaca gibi Türk Müziğinin önde gelen hanendelerini örnek almıştır.

Eserlere onların icrâsını örnekleme metoduyla çalışmış, bu eğitimine konservatuardaki hocaları ve Bekir Sıdkı Sezgin‘in talebelerinden M. Sadreddin Özçimi nezâret etmiştir.

T.C. Cumhurbaşkanlığı Devlet Klasik Türk Müziği Korosunda sürdürdüğü ses sanatçılığı görevinden ayrılarak, T.R.T.’nin 2015 yılında açmış olduğu “Yetişmiş sanatçı” sınavına girmiş, sınavı kazanarak, burada ses sanatçısı olarak görev yapmaya başlamış ve çeşitli albüm – CD çalışmalarında solist olarak yer almıştır.

2020 yılı Mart – Nisan ayları arasında Kültür ve Turizm Bakanlığı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve T.R.T.’nin katkılarıyla düzenlenen 27. İstanbul Türk Müziği Festivalinde, “2020 Türk Müziği Erkek Solisti” ödülüne layık görülmüştür.

Evli ve iki çocuk babası olan İbrâhim Suat Erbay, T.R.T. İstanbul Radyosu Ses Sanatçısı olarak musıkî kariyerini sürdürmekte olup, yurtiçi ve yurtdışı birçok etkinliğe katılarak Türk Müziği’nin kitlelerle paylaşılmasına katkılarda bulunmaya devam etmektedir.
Kaynak: İbrâhim Suat Erbay (13.01.2021)

Bir yanıt yazın