Mediha Şen Sancakoğlu

Ses sanatçısı ve bestekâr Mediha Şen Sancakoğlu, 1941 yılında Babaeski’de dünyâya gelmiş ve üç kardeşin en küçüğüdür.

İki aylıkken ailesi Bursa Çekirge’ye yerleşmiş, ilkokulu burada okumuş, ortaokul 2. sınıfa devam ederken İstanbul’a taşınmışlardır. 14 yaşındayken Alattin Şen ile evlenmiş ve Eyüp Sultan’a yerleşmiştir.

Bu evlilikten Ayfer adında bir kızı, Gökhan adında bir oğlu olmuştur. 2 çocuk annesi iken, 1968 yılında yetişmiş sanatçı sınavına girerek, İstanbul Radyosu’nda solo programlara başlamış, 1990 yılında çok sevdiği ağabeyi Ahmet İzgin’in amansız hastalığına duyduğu üzüntünün de etkisiyle, şiir yazmaya ve sonrasında da beste yapmaya başlamıştır.

Mediha Şen Sancakoğlu, 10 yıl içinde 2000’in üzerinde hece vezni, 500’ün üzerinde aruz vezni ile olmak üzere pek çok şiirler yazmış ve 500’ün üzerinde beste yapmıştır.

Bu bestelerden 220 tanesi T.R.T. repertuarındadır.

Mediha Şen Sancakoğlu kimdir?

Bestelerinde 31 ayrı makam ve 14 değişik usûl kullanmıştır. 1995 yılında Milliyet gazetesinin yılın sevilen 10 şarkısı yarışmasında, söz ve müziği kendisine ait olan, “Başka Mevsim Aramam” adlı şarkısıyla dereceye girmiştir.

1997 yılında söz ve müziği kendisine ait olan, “Ceylan Gibi Ürkek Bakıyorsun” adlı şarkısıyla Dede Efendi Beste Yarışması’nda mansiyon almıştır.

Yine 1997 yılında Samsun’da açılan ulusal beste yarışmasında, sözleri Yalçın Benlican‘a ait “Dudağın Gül Açmış” adlı bestesiyle mansiyon almıştır.

2001 yılında, 1. Yalova Yürüyen Köşk Beste yarışmasında, söz ve müziği kendisine ait olan, “Yalovalım” isimli şarkısıyla mansiyon almıştır.

Bu arada çeşitli yurt içi ve yurt dışı konserlerinde sayısız ödül ve plaket almış, 1970’li yıllarda okuduğu 200’e yakın şarkı, 2002 yılının Şubat ayında CD halinde, Jet Plak tarafından piyasaya çıkarılmıştır. 1987 yapımı “Muhsin Bey” filmi’nin Ağlamakla inlemekle ömrüm gelip geçiyor adlı soundtrack’ini seslendirmiştir.

Bir yanıt yazın