Münip Utandı

Ses sanatçısı Münip Utandı, 24 Ağustos 1952 tarihinde Antakya’da dünyâya gelmiş, ilk, orta ve lise öğrenimini Antakya’da tamamlamıştır.

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesin’deki yüksek öğrenimi sırasında, Ruhi Ayangil yönetimindeki Boğaziçi Üniversitesi Türk Müziği Korosu’na, Prof. Dr. Ali Rıza Kural yönetimindeki İ.Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Korosu’na, Melahat Pars yönetimindeki Kadıköy Musiki Cemiyeti’ne ve daha sonra da Süheyla Altmışdört ve Ender Ergün yönetimindeki Üniversite Korosu’na devam etmiştir.

1976 yılında kurulan İstanbul Devlet Klasik Türk Müziği Korosu’nun ilk kadrosunda yer almış, bu tarihten itibaren büyük destek ve teşvik gördüğü Nevzat Atlığ ile çalışmalarını sürdürmüştür.

Koronun yurt içinde ve yurt dışında verdiği konserlerde, TV ve radyo programında solist olarak görev almış, çok sayıda özel konser vermiş, TV dizilerine, tiyatro oyunlarına ve radyofonik piyeslere sesi ile katkıda bulunmuştur.

Münip Utandı kimdir?

Uluslarası İstanbul Festivali, Bach Günleri, Gaetano Donizetti Bergamo Musica Festival, Akl-ı Selim’in Müziği, Ülker Türk Müziği Günleri, Gülnihal, Uluslarası Adalar Festivali, Nardis Jazz Club gibi birçok müzik festivallerine ve etkinliklerine solist olarak katılmıştır.

Yansımalar, İnce Saz, Neva Saz, Ruhi Ayangil Meşk Birimi gibi birçok topluklarla konserler vermekte olan Münip Utandı, sesinin genişliği ve orijinal rengi ile, son dönemin önde gelen yorumcularından biri olarak kabul edilmektedir.

Münip Utandı’nın; “Aynalıkavak’tan Kalamış’a”, “Münip Utandı”, “Bitmese Sevgi”, “Seslenişler Bekleyişler”, “Gidem Dedim”, “Boğaziçi” ve “Fikrimin İnce Gülü” ve “Eski Şarkılar” adlı sekiz albümü yayımlanmıştır.

Müzik dışında stilize resim çalışmalarında da bulunan sanatçı, bu konudaki eserlerini 1994 yılında Beyazıt Devlet Kütüphanesin’de düzenlediği bir sergide değerlendirmiştir.

Anne ve bebek sağlığı vakfı’nın mütevvelli heyetinde olan olan Utandı, bu vakfın yararına zaman zaman konserler vermektedir. Bir dönem açık radyo’da da “Unutulmuş ne varsa” isimli solo programı canlı olarak sunan Münip Utandı; ayrıca İ.T.Ü. Devlet Konservatuarı’nda uslüp, repertuar ve yorum dersleri vermektedir.

Halen görev yaptığı Devlet Klasik Türk Müziği Korosun’nda uzun yıllar sanat kurulu üyeliği de yapan Münip Utandı, ses sanatçısı Ceyda Utandı ile evli olup, İ.T.Ü. Türk Müziği Konservatuarı’ndan yüksek lisans mezunu ses sanatçısı Merve Utandı‘nın babasıdır.

Münip Utandı ile Hayat Sanat | 25 Eylül 2019

Bir yanıt yazın