Mustafa Özarslan

Ses sanatçısı Mustafa Özarslan anlatıyor: 1970 yılında Sivas’ın Şarkışla – Sarıkaya köyünde dünyâya gelmişim.

İlk, orta ve Lise öğrenimi Ankara’da, yüksek öğrenimimi Eskişehir Anadolu Üniversitesi, İşletme Fakültesi’nde tamamladım. 7 yıl devlet memurluğu yaptıktan sonra görevimden istifa ettim.

İlkokul dönemlerinden itibaren halk oyunları, okul koroları ve çeşitli derneklerde, halk kültürünün içinde olma fırsatı buldum. Ayrıca doğduğum bölge kültürünün (Sivas Şarkışla Emlek yöresi) çok renkliliği ve türküler üzerindeki hakimiyeti bu alanlara yönelmemde etkili oldu.

1994 yılında Oğuz Aksaç ile birlikte müzik çalışmalarına başladık ve birlikte Grup Çığ’ı kurduk. Samimiyetle, doğaçlamayı ve türkülerin aslını bozmadan, başka ulusların müzikal formlarını da (Caz, Rock, Blues, vb.) türküler içinde kullanmaya çalıştık. 3 adet Grup Çığ albümünün yanı sıra, Salkım Söğüt 2 ve Salkım Söğüt 3 albümlerinde de yer aldım.

Ayrıca; Yavuz Bingöl, Umuda Ezgi, Nurettin Rençber, Seza Kırgız, Grup Yol Arkadaşları, Abidin, Mehmet Özcan, Tayfun Talipoğlu ve Hakan Yeşilyurt gibi birçok sanatçı arkadaşlarımın albümlerinde solo ve vokal olarak destek verdim. Solo albüm çalışmamı, yönetmenliğine, düzenlemelerine ve sanatçı kişiliğine inandığım Ahmet Özgül ile (Ankara ASC Stüdyosu) yaptım. Sevdâlı Turna – Türküler adlı ilk solo albümüm İber Müzik desteği ile gerçekleşti.

Albümümde türkücü olmalarının ötesinde, özellikle kendileri türkü olabilmiş; Sabahat Akkiraz, Ârif Sağ, Musa Eroğlu, Yavuz Top, Zafer Gündoğdu, Erdal Erzincan ve birçok değerli müzisyen arkadaşımın katkıları, albümümün en güzel ve en özel yönünü ortaya çıkardı. Beste ve derleme çalışmalarım devam ederken, yaptığım halay derlemeleri, birçok sanatçı ve grup tarafından seslendirildi. Bu anlamda danışmanlık hizmeti verdiğim de söylenebilir. Mustafa ÖzarslanKaynak: sarkisla.com

Bir yanıt yazın