Neşe Dursun

1974 Bartın doğumlu olan ses sanatçısı Neşe Dursun, ilk, orta ve lise tahsilini Bartın’da tamamlamış, Anadolu Üniversitesi A.Ö.F. Bankacılık ve Sigortacılık bölümünden mezun olmuştur.

Türk Sanat Müziğiyle aktif olarak ilgilenmeye, 1991 yılında Bartın Belediyesi Türk Sanat Müziği Korosu’na kaydolarak başlamıştır.

Bu koroda, Ankara Radyosu eflerinden Gültekin Aydoğdu ile birlikte çalışmalarına devam ederken, 1997 yılında T.R.T.’nin açmış olduğu Türkiye Amatör Ses Yarışmasında, Türk sanat müziği dalında Türkiye birincisi olmuştur.

Bu birinciliğinden sonra, müzik çalışmalarını daha ciddi bir biçimde sürdürmek üzere Ankara’ya yerleşmiştir.

Burada bir yandan T.R.T. Ankara Radyosu Gençlik Korosunda Özgen Gürbüz, Yüksel Kip, Vedat Kaptan Yurdakul ve Feruzan Esmergül gibi hocalar gözetiminde 2 yıllık kuramsal ve uygulamalı bir eğitim alırken, eş zamanlı olarak da çeşitli korolara devam ederek repertuar pratiğini geliştirmiştir.

Neşe Dursun şarkıları

Neşe Dursun, bu çalışmalarının sonucunda, 1999 Kasım ayında Ankara radyosunun açtığı, istisna akitli ses sanatçısı sınavını kazanmış, burada uzun süre pek çok şeflerden ve sanatçılardan yararlanma fırsatı bulmuştur.

2007 yılına kadar T.R.T. radyoları ve televizyonlarında bir çok programda görevini başarıyla sürdürmüş olan Neşe Dursun, 2007 yılında Kültür Bakanlığı’nın açtığı ses sanatçılığı sınavını kazanmıştır.

Bir yanıt yazın