Perihan Altındağ Sözeri

Kızı Leyla Gündem’in anlatımına göre; ses sanatçısı Perihan Altındağ Sözeri, 5 Mayıs 1925 tarihinde Amasya’da dünyâya gelmiştir.

1939 yılında henüz orta okul öğrencisi iken Ankara Radyosunun açtığı sınavda, olağanüstü bir ses diye nitelendirilmiş ve çıkartılan özel izinle kadrolu sanatçı yapılmıştır.

1945 yılında Emin Sözeri ile evlenmiş ve 1949 yılında İstanbul’da kendi adıyla açılan ve içkisiz olarak hizmet veren Perihan Salonu’nda serbest çalışmalarına başlamıştır.

Aralıksız 35 yıl, o devrin en popüler gazinoları olan Tepebaşı, Küçükçiftlik Parkı ve Kristal gazinolarında sayısız konserler veren Perihan Altındağ Sözeri, devam eden radyo çalışmalarıyla oluşan zengin repertuvarındaki klasik eserlerini gazino repertuvarına yansıtan ilk sanatçı olmuştur.

Sâdettin Kaynak, Lemî Atlı, Selahattin Pınar ve daha birçok bestecinin çok sayıda eserini ilk kez seslendiren sanatçı, Türk musikisi’nin çağdaş bestecilerinin eserlerine de repertuvarında yer vermiştir.

Perihan Altındağ Sözeri kimdir

Bestekar Münir Nurettin Selçuk ile Osmanlı Padişahı 3. Selim‘in hayâtını yansıtan “3. Selim’in Gözdesi” isimli filmde birlikte rol alan sanatçı, Topkapı Sarayı ve Harem Dairesi’nde çekilen müzikal bir filmde de rol almıştır.

Koyu bir Beşiktaş taraftarı olan Perihan Altındağ Sözeri, uzun yıllar Kızılay’da da aktif olarak çalışmıştır. Sanat hayâtı boyunca sayısız ödüller almış olan Perihan Altındağ Sözeri, 50. sanat yılı’nı kutladıktan sonra serbest çalışma hayâtını noktalamıştır.

Türkiye’nin onun sesiyle tanıdığı eserler arasında; “Yalnız bırakıp gitme bu akşam yine erken“, “Benzemez kimse sana“, “Bir nigah et“, “Leyla bir özge candır“, “Kırmızı gülün alı var“, “Sazlar çalınır Çamlıca’nın bahçelerinde“, “Aman avcı” ve “Estargon kalesi” gibi şarkılar bulunmaktadır.

Uzun yıllar Kalamış’taki evinde yaşamış, iki çocuk ve iki torun sahibi olan Perihan Altındağ Sözeri, 7 Nisan 2008 tarihinde Erenköy’deki evinde vefat etmiştir. Kızı Gündem, “Cumhuriyet aydınlanmasının öncü sanatçılarından biri olan Sözeri, yaşamı boyunca Cumhuriyet’e ve Atatürk ilkelerine bağlı kaldı.” ifadesini kullanmıştır.
Kaynak: cnnturk.com

Leyla Gündem Röportajı & GİTTİN DÖNERSİN DİYE

Bir yanıt yazın