Rızâ Rit

Ses sanatçısı Rızâ Rit, 22 Eylül 1925 tarihinde İstanbul’da dünyâya gelmiş, çocukluğunda dinlediği Münir Nurettin Selçuk plakları ve radyo fasıllarından etkilenerek, küçük yaşlardan itibaren Türk müziğine ilgi duymuştur.

Lise yıllarında besteci Şerif İçli ile tanışarak, eserlerinden ve nota arşivinden yararlanmış, 1944 yılında İstanbul Üniversitesi Eczacı Okulu’na girmiş ve üniversite’de okuduğu yıllarda, Mesud Cemil ve Cevdet Kozanoğlu’nun teşvikleriyle, müziğe olan ilgisi derinleşmiştir.

1946 yılında Ankara Radyosu’nda ilk solo icrasını gerçekleştirmiş, 1948 yılında Eczacı Okulu’ndan mezun olmuş ve 1950 yılında bir yıl süreyle Ankara’da Yenişehir Eczanesi’nin mesul müdürlüğünü yapmıştır.

Ertesi yıl İstanbul’a gelerek iki yıl süresince, ailesine ait Rit Çikolata ve Rit Sabun Fabrikalarında görev almıştır.

Rit Çikolataları’nın tersine, piyasada büyük başarı kazanan, kendine özgü kokulu Rit Güzellik Sabunlarını, o devirleri yaşamış eczacılarımız mutlaka hatırlayacaklardır.

Rızâ Rit kimdir

Aynı yıl, İstanbul Radyosunda solist ve korist olarak göreve başlamış ve Prof. Dr. Nevzad Atlığ‘ın teşvikiyle, İstanbul Belediye Konservatuarı Türk Müziği İcra Heyeti’ne girmiştir.

1955 ile 1960 yılları arasında Öziş Ecza Deposu’nun mesul müdürlüğünü yürütmüş, ardından Şişli’de Rızâ Rit Eczanesi’ni açarak, 1972 yılına kadar eczane eczacılığı yapmış ve 1972 yılından sonra sanatçı, şef ve âyinhan (Mevlevi âyinleri okuyucusu) olarak tüm mesaisini Türk müziğine vermiştir.

1978 ile 1984 yılları arasında iki dönem T.R.T. yönetim kurulu üyeliği görevini yürütmüş ve 1990 yılında yaş haddi nedeniyle T.R.T.’den emekli olmuştur.

Bu tarihten sonra uzun yıllar İstanbul Eczacı Odası Klasik Türk Müziği Korosu’nu yönetmiş, seslendirdiği eserlerin bir kısmı CD’ye aktarılarak “Musıkimizde İz Bırakanlar – Rızâ Rit” (Çınar Müzik, 2007) ve “Rızâ Rit’ten Seçmeler” (TRT Arşiv Serisi, 2010) adlarıyla yayımlanmıştır.
Kaynak: eczaciliktarihi.blogspot.com

Not: Rızâ Rit, 20 Nisan 2016 tarihinde 91 yaşında vefat etmiş ve Levent Camisi’nde kılınan cenaze namazının ardından, Feriköy Mezarlığı’nda defnedilmiştir.

T.R.T. Nağme’nin Gönül Ustalarımız programında Rıza Rit:

TRT Nağme Gönül Ustalarımız Programı Rıza Rit Röportajı

Bir yanıt yazın