Sevcan Orhan

Türk halk müziği ses sanatçısı Sevcan Orhan, 1982 yılında İstanbul’da dünyâya gelmiştir. Aile kökeni Erzincan ili, Çayırlı ilçesinin Yeşilyaka (Şebge) köyüne dayanmaktadır.

1994 yılında babasından öğrendiği kara düzen bağlamayla müzik hayâtına ilk adımını atmış, aynı yıl profesyonel eğitim almak isteyen Sevcan Orhan, özel bir müzik okulunda; nota, solfej, bağlama ve repertuar dersleri almaya başlamıştır.

Bu arada ortaokul ve lise öğrenimini tamamlamış, lise yıllarında Milliyet gazetesinin düzenlediği Liseler arası Türk halk müziği yarışmasında 3. olmuştur.

1999 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Müziği Devlet Konservatuarı’nın açmış olduğu, yetenek sınavlarına girmiş ve ses eğitimi bölümünü kazanmıştır.

2000 Yılında üniversitedeki müzik eğitimine devam ederken, ilk solo çalışması olan “Nenni Bebek” isimli albümünü yapmış, aynı yıl, yaklâşık yedi yıl eğitim aldığı müzik okulunda, solfej ve bağlama dersleri vermeye başlamıştır.

2003 yılında âşıklık geleneği içinde, Âşık Mahzuni Şerif‘in yeri ve önemi adlı bitirme ödevini hazırlayarak, ses eğitimi bölümünden üçüncülük derecesiyle mezun olmuştur.

2003 yılında “Bir türküydü yaşamak” isimli ikinci solo albümünü müzikseverlere sunmuştur. 2006 yılında T.R.T. aracılığıyla programcılığa merhaba diyen Sevcan Orhan, sırayla; T.R.T. İNT, T.R.T. Türk ve T.R.T. Avaz kanallarında 4 yıl süreyle canlı olarak yayınlanan, “Tatlı dile güler yüze” adlı müzik programının sunuculuğunu ve solistliğini yapmıştır.

Cem Radyo’da “Sazında ustalar” adlı müzik programını hazırlayıp sunmuş, 2008 yılında türkü ve bestelerden oluşan”Adı Aşk” isimli albümünü müzik severlerle buluşturmuş ve 2010 yılında Cem Radyo’da “Sevcan Orhan mikrofonda” adlı programı hazırlayıp sunmuştur.

Sevcan Orhan, erken yaşlarda başladığı müzik yaşamı boyunca yurt içinde ve yurt dışında sayısız konser ve festivallerde yer almış, çok sayıda ödül ve plaket almıştır. 2011 yılında 4. Albümü olan “Zemheriden ötesi bahar” isimli çalışmasını, Özdemir Plak etiketiyle müzik severlerin beğenisine sunmuştur. Kaynak: sevcanorhan.com

Bir yanıt yazın