Ufuk Caba

Türk sanat müziği ses sanatçısı Ufuk Caba, 2 Mart 1958 tarihinde Nevşehir’de dünyâya gelmiş, ilk ve orta öğrenimini Ankara’da tamamış ve Ankara Kız Lisesi’ndeki öğrenimi sırasında, müzik öğretmeninin teşvikiyle koro kurarak çeşitli okul konserleri vermiş ve liseler arası yarışmalara katılmıştır.

İlk müzik çalışmalarına, bestekâr ve ses sanatçısı Sadi Hoşses ile başlamış, 1973 yılında T.R.T. Ankara Radyosu’nun açtığı amatör ses yarışmasını kazanarak, çalışmalarını sürdürmüştür.

1975 – 1976 yılları arasında yeni kurulan İ.T.Ü. Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı’nın ilk öğrencileri arasında yer almış, öğrenimi sırasında; Tulûn Korman, Necdet Yaşar, Bekir Sıdkı Sezgin, Demirhan Altuğ, Güher Güney, Muharrem Ergin, Nurten Erpek ve Naime Batanay gibi hocaların öğrencisi olmuştur.

Öğrenciliği devam ederken açılan sınavı kazanarak, göreve başladığı İstanbul Devlet Klasik Türk Müziği Korosu’nun yurt içinde ve Almanya, Mısır, Tunus ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde gerçekleştirdiği turnelere katılmıştır.

Konservatuvarın yüksek şan bölümünden 1984 yılında mezun olmuş, T.R.T. İstanbul Radyosu’nun ve Mevlâna Kültür ve Sanat Vakfı’nın çeşitli konserlerine ve turnelerine katılmıştır.

Ufuk Caba, müzik çalışmalarının yanısıra, Türk klasik tezyîni sanatlarından tezhib, minyatür ve ebru üzerine çalışmalarda bulunmakta, çalışmalarını çeşitli karma sergilerde değerlendirmektedir. T.R.T. İstanbul Radyosu keman Sanatçısı Kemal Caba ile evli olan Ufuk Caba, Sinan isimli bir çocuk annesidir.
Kaynak: alaturkarecords.com

Bir yanıt yazın