Yaşar Özel

Türk sanat müziği ses sanatçısı Yaşar Özel, Diyarbakır’da dünyâya gelmiş, ilk, orta ve lise eğitimi süresince müziğe ve özellikle Türk Sanat Müziği’ne olan ilgisi ortaya çıkmıştır. O dönemin kısıtlı olanaklarının zorluklarını yaşayan sanatçı, mücadelesine devam etmek ve eğitimini sürdürmek için Ankara’ya gelmiştir.

İlk özel müzik derslerini de bu dönemde Fahri Kopuz ve Vedia Tunççekiç’ten almıştır. 1959 yılına gelindiğinde, Yaşar Özel’in sanat yaşamının ilk adımı olan, Ankara radyosu stajyer sınavları açılmıştır. Yaşar Özel, bu sınavda kazandığı başarıyla, dönemin Türk sanat müziği okulu olan Ankara radyosunda çalışmaya başlamıştır.

3 yıl süren Ankara Radyosu döneminde sanatçı, pek çok kıymetli hocadan ders almış, özellikle şan teknikleri ve Türk müziğine geçiş derslerinde kendisine yardımcı olan hocası, Saadet İkesus hanımefendiden büyük destek görmüştür. Radyoda aylık solist konseri programlarında söylemeye başlayan Yaşar Özel, kısa sürede dinleyenlerin kalbinde yer edinmiş, 1957 yılının Ağustos ayında, Ankara’da düzenlenen özel iki ayrı yarışmada üst üste finale kalarak kazandığı “Ses kralı” ünvanı, sanatçıya tüm sanat yaşamı boyunca eşlik etmiştir.

İlk özel gazino programlarını Ankara’daki içkisiz aile gazinolarında yapmaya başlayan Yaşar Özel, sanat yaşamının en önemli adımlarından birini de 1970 yılında atmış, sanatın ve sanatçıların kalbi sayılan büyülü şehir İstanbul’a gelmiştir. Özel’in İstanbul’a gelişiyle birlikte ilk plak ve kaset çalışmaları da başlamıştır. İstanbul radyosundaki fiili görevinden 1980 yılında emekli olan sanatçı, sonraki dönemlerde özel solo konserlerle radyodan ve televizyondan sevenlerine seslenmiştir.

Sanatçının ünü sadece Türkiye ile sınırlı kalmamış ve yurt dışında da pek çok turnelere ve konserlere katılmıştır. Bunlardan bazıları; Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere, Fransa, Almanya, İspanya, Avustralya, İran, Pakistan, Afganistan ve Bağdat konserleridir.

Sanatçının 250’nin üzerinde 45’lik plağı ve 33’lükleri bulunmaktadır. Ayrıca, 1970’li yıllarda Fransa’da özel olarak doldurulan LP’leri de yurt dışında satışa sunulmuştur. Müziğin yanı sıra, güzel sanatlar ve tiyatro eğitimi de alan sanatçının, ayrıca atletizm dalında da Türkiye birincilikleri bulunmaktadır. Kaynak: kultursanat.org

Not: Rahatsızlığı dolayısıyla bir süredir tedâvi görmekte olan Yaşar Özel, 16 Nisan 2019 tarihinde Emirgan’daki evinde yaşamını yitirmiştir.

Bir yanıt yazın