Yâsemin Göksu

İzmit’te dünyâya gelen ses sanatçısı Yâsemin Göksu, İzmit Meslek Lisesinde resim öğrenimi görmüş ve lise yıllarında müzikle amatörce uğraşmıştır.

Yâsemin Göksu, Türk musikisi çalışmalarına katılarak klasik Türk müzikği icraa etmiş, 1984 yılında turizim işine girerek Bodruma gitmiş ve 10 yıl turizim alanında çalışmıştır. 1994 yılında turizim işini bırakarak, Azeri ve Türk müzisyenlerden oluşan bir grupla, Türk pop, batı müziği ve etnik müzikle uğraşmış, amatörce sürdürdüğü çalışmalarını profesyonelliğe taşımıştır.

1995 yılında Ada Müzik’ten ilk çalışması olan “Gül kuruttum” albümünü, 1998 yılında Kuzey Müzik’ten, ikinci çalışması olan “Kalanların ardından” albümünü, 2005 yılında da Seyhan Müzik’ten “Ateş oldum” albümünü çıkarmıştır.

“Işıklar sönmesin”, “Hoşçakal yarın”, “Büyük adam küçük aşk”, “Umut” ve “Nokta” gibi filmlerin ve çeşitli TV dizilerinin müziklerine sesiyle katılmıştır. Yâsemin Göksu, Elvda Rumeli dizisinde Balkan türkülerini ve Umut filminde de bir kaç şarkıyı seslendirmiştir.


Uzun yıllar önce başladı bu yolculuk. Saç fırçasından, kolonya şişesinden mikrofon yapıp, çocuk yüreğimin kaldıramayacağı en kederli şarkıları söylemeye çalıştığım küçük odamda… Kendimi hep çok görmüş geçirmiş, aşk acısı çeken bedbaht şarkıcı yapardım.

Hayâlimdeki dinleyiciler bile ağlarlardı şarkılarıma. Çok görmek geçirmek, aşk acısı çekmek nasıl bir şeydi bilmiyorum. Ama olsun, çocukluğumun yazlık sinemalarındaki filmlerin güzel şarkıcıları hep ağladıklarına göre, kıymetli bir şey olsa gerekti.

Çok dolaştım o zamandan beri… Çoğu zaman niyet ettiğim yerlere ya hiç gidemedim, ya da istediğim kadar kalamadım hiçbir yerde. Sonuçta yürüdüm işte… Bazen iki durak arasında kaybettiğim insanlarım oldu. Bazen ben kayboldum. Kâh biletlerimi yaktım, kâh en yabancı, en uzak yerlere düştü yolum.

Ama şarkı söylemekten hiç vazgeçmedim. En korktuğum yerlerde, en çok söyledim hem de… Buradan sonra bilinmez ama, işte şimdi Urumelleri’ne düştü yolum. Bir uçtaaan, bir uca… Arkamızda kalanlara, yüreğimizde gelenlere, karşılayıp hoş geldin diyenlere… Herkese, hepinize selâm olsun.
Kaynak: yasemingoksu.com

Bir yanıt yazın

  • Post author:
  • Son değiştirilen gönderi:16 Mayıs 2024