İrfan Doğrusöz

Bestekâr ve ses sanatçısı Dr. İrfan Doğrusöz, 1927 yılında Tekirdağ’ın Malkara İlçesinde dünyâya geldi. Babası merhum Muhlis Bey’in teşviki ile ortaokul yıllarında müzik çalışmalarına taşladı.

Futbol merakı ile Vefa Spor Kulübü Genç Takımı’nda üniversite bayatına kadar futbolculuk yaptı. Annesi merhum Aliye Doğrusöz’dür.

İstanbul Belediye Konservatuarı öğrenciliğinden sonra ileri Türk Musikisi Konservatuarı’nda eğitim görüp, Laika Karabey’den uzun dönem ders aldı.

1950 yılında İstanbul Radyosu’nda ses sanatçısı oldu. 1955 yılında İstanbul Tıp Fakültesini bilirdi ve 1961 yılında iç Hastalıkları Uzmanı oldu. 1967 Yılında Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu kurucu başkanı oldu.

Musiki öğrenimi boyunca Tanburi Dürrü Turan, Ekrem Karadeniz, Şefik Karadeniz, Ahmet Şefik Gürmeriç‘ten ders almış, Münir Nurettin Selçuk, Refik Fersan, Cevdet Çağla ve Emin Ongan hocalardan ilgi görmüş, Türk Musikisinin en değerli Seri ve yöneticisi merhum Mesut Cemil Bey‘in korosunda çalışmıştır.

Hayâtı boyunca 80 kadar şarkı, saz eserleri, çok sesli Türk Musikisi denemeleri, marşları ve besteleri vardır. En ünlü eserleri arasında “Ayin-i Şerif” ve “Müzikal Hikaye” vardır. Dr. İrfan Doğrusöz’ün Amerika’daki eğitimi sırasında eşi Hülya Hanımla yaptığı evlilikten, Bilgehan ve Batuhan adında iki erkek evladı olmuş, 29 Haziran 2003 tarihinde hayâta vedâ etmiştir. Kaynak: malkara.bel.tr

Bir yanıt yazın