Necdet Tokatlıoğlu

Necdet Tokatlıoğlu hayâtını anlatıyor: 1933 İzmir Yelki köyü doğumluyum. Müzik benim için hep vardı. Babamın çok güzel sesiyle okuduğu Kuran-ı Kerim’i yıllarca dinlemek, bende müziğe karşı derinine bir yönlendirme yapmış ki, bu yaşımda da hala müzik var.

Tahsilime devam ederken, bir yandan da İzmir Musıki Derneği’ne gitmeye başladım. Bu arada evimizdeki gramofonda da Münir Nurettin Selçuk, Safiye Ayla, Müzeyyen Senar gibi sanatçıların sesleri eksik olmuyordu.

Onlar benim ilk eğitmenlerimdir. Ailem müziğe tutkundu. Ahmet Aksoy’dan, İlyas Tonguç’dan özel müzik dersleri alıyordum. Bu arada Mehmet Kasabalı’dan ud çalmayı öğrendim. 1952 yılında İzmir Radyosu’nun ilk solistlerindendim.

1954 yılında Ankara Radyosu’na “Yetişmiş sanatçı” sınavını kazanarak girdim. Zorlu bir sınavdı. İlk bestemi aynı yıl H. Rıfat Işıl’ın bestelerini, melodilendirerek yaptım. Kaç bestem var bilmiyorum, hiç saymadım.

1960 yılında Ankara Radyosu müzik yayınları şefliğine atandım. Ama benim yerim mikrofonların arkasıydı. 1970 – 1981 yılları arasında Ankara Radyosu’nda solistliğimin yanı sıra, koro şefliği de yaptım. 1981 yılında isteğimle ayrılarak İstanbul’a yerleştim.

T.R.T. ve Dış işleri’nin organizasyonlarıyla Mısır, Tunus, Cezayir, İran, Irak, Pakistan, Bangladeş gibi ülkelerde konserlere katıldım. Libya’nın 10. yılı için bir destan bestelemem, Libya devleti tarafından istendi. 1979 ve 1980 yıllarında davetli olarak gidip, konserler verdim.

Cumhuriyetimizin 60. yıl kutlamalarına Amerikan-Türk Federasyonu’nun davetlisi olarak katıldım. Özel konserler için yine Amerika ve pek çok Avrupa ülkesine çağrıldım. “Şen Sazın Bülbülleri” Müzikali’nin Türk Müziği parçalarını besteledim. TV’de bir halı reklamında ilk kez şarkı söyleyerek reklam yapan sanatçı bendim.

Yurdumun her köşesindeki vatandaşıma özel konserlerle, turne programlarıyla ulaştım. Türk Musıkisi’ni her köşeye ulaştırmaya çalıştım, mutluyum. Son yıllarda “İstanbul Koç Allianz Korosu”nu ve ismim verilen “Necdet Tokatlıoğlu Kabataş Musıki Derneği” ni çalıştırmaktayım.

Altın plağım, Altın Kelebeklerim, Milliyet Gazetesi’nin dokuz ödülü, Günaydın Gazetesi “Yılın En Sevilen Şarkısı”, 50 yılın sevilen şarkılarından birincilik ödülü, ayrıca Türkiye’nin çeşitli kurum ve kuruluşlarından, başta Milli Savunma Bakanlığı, Genelkurmay Başkanlığı Ege Ordu Kumandanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı, mensubu olduğum T.R.T.’den üç teşekkür ödülüm ve çeşitli teşekkür plaketlerim bulunuyor.

Ve 20 Mayıs 2007’de İzmir Büyükşehir Belediyesi, doğduğum köy olan İzmir Güzelbahçe Yelki Köyü’ne heykelimi dikmek suretiyle beni çok onurlandırdı. İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne ve diğer bütün ilgililere çok teşekkür ediyorum. Takdir görmek, her “Sanatçı”nın doyumudur, hakkıdır diye düşünüyorum. Eşim, iki kızım, bir torunumla mutluyum. Necdet Tokatlıoğlu
Kaynak: ntokatlioglumusikidernegi.com

Not: Necdet Tokatlıoğlu, 27 Eylül 2008 cumartesi günü vefat etti ve T.R.T. İzmir binası önünde düzenlenen bir törenin ardından, doğum yeri olan İzmir – Yelki köyünde toprağa verildi.

Bir yanıt yazın