Mustafa Özgül

Mustafa Özgül, 1933 yılında Erzincan’ın Kemaliye (Eğin) ilçesinde dünyâya geldi. İlkokula başlamadan önce, Türk halk müziği çalgılarından Kaval, daha sonra da yurdumuzda Gırnata adıyla bilinen Klarnet çalmasını öğrendi.

İlköğrenimini tamamladıktan sonra, bir süre Erzincan yöresinde Türk Halk Müziği çalışmaları yaptı. 1949 yılında Ankara’ya gelerek, Muzaffer Sarısözen ile tanışan sanatçı, o günden sonra Ankara Radyosu Yurttan Sesler Topluluğunda misafir sanatçı olarak programlara katılmaya başladı.

Türk Halk Müziği Çalgılarından Mey çalmasını da öğrenen sanatçı, 1966 yılında T.R.T. Ankara Radyosunda açılan, Türk Halk Müziği Saz Sanatçısı sınavını kazanarak, Yurttan Sesler Topluluğuna kadrolu sanatçı olarak alındı. Burada Mey Kaval ve Klarnet çalmaya başladı. Saz Sanatçılığının yanında, Yurttan Sesler Topluluğunun Şefi oldu.

1985 yılında kurulan, T.R.T. Türk Halk Müziği Gençlik Korosu kurucu üyelerinden olan Mustafa Özgül, Türk Halk Müziği Gençlik Korosunda, Nazariyat ve Repertuar derslerine girdi ve Koro Şefliği yaptı. Ayrıca, T.R.T. Türk Halk Müziği İcra Denetleme ve Repertuar Kurullarında, üye olarak da görevler aldı ve T.R.T. dışında, Türk Halk Müziği Nazariyatı üzerine, çeşitli dergilerde yazılar yazdı.

1989 yılında, “Türkü Metinleri Sözlüğü” adı altında bir kitap çıkaran ve Folklor konulu derneklerde Türk Halk Müziği Korolarını yöneten Mustafa Özgül, 1998 yılında vefat etmiştir. Kaynak: abdullahsozen.com

yörelerimiz türkülerimiz EĞİN bölümü -2-

Bir yanıt yazın