Tâlip Özkan

1939 yılında dünyâya gelen Tâlip Özkan, bağlama çalmaya küçük yaşlarda başladı. 1957 yılında Ankara Radyosu “Yurttan Sesler” Korosuna giren sanatçı, bu tarihten itibaren sırasıyla; Ankara, İstanbul ve İzmir’de Türkiye Radyo Televizyon Kurumu bünyesinde; Korist, Solist, Öğretim Görevlisi, Koro Yönetmeni ve Derleyicisi olarak, 20 yıla yakın hizmet verdi.

1977 yılında T.R.T.’den ayrılan ve Paris’e yerleşen sanatçı, Paris Konservatuarında solfej profesörü olarak çalıştı. 8. Paris Üniversitesi Müzikoloji Fakültesi, Etnomüzikoloji Doktorası’nı tamamlayan sanatçı, çeşitli Üniversitelerde misafir öğretim üyesi olarak çalıştı.

Fransa’ya yerleştiği ilk yıllarda Radio Francein Occora Koleksiyonu için bir plak kaydı yapan sanatçı, ayrıca; İrlanda, Amerika ve Yunanistan’da çok sayıda plak doldurdu.

Fransa’da saz ile açıklamalı konserler veren Talip Özkan, bu konser dizilerini; Almanya, Avusturya, Belçika, Cezayir, Fas, Finlandiya, Hollanda, İrlanda, İspanya, İsveç, İsviçre, İtalya, Tunus ve Yunanistan gibi ülkelerde de sürdürdü.

Talip Özkan türküleri

Geleneksel Türk çalgılarından olan bağlamayı, çeşitli yönleri ile dünyânın çeşitli ülkelerinde sanatseverlere ve müzikologlara tanıtmasının yanında, avrupa’da yaşayan Türk ailelerinden, yüzlerce ezgi derlemiştir. Türk Halk Müziği camiasında, kendisine has bir yorum tekniğine sahip olan Tâlip Özkan, Ege Bölgesi melodilerini, otantik halleriyle yorumlayabilen nerdeyse tek sanatçımızdır.

Kaval, Zurna, Sipsi ve Karadeniz Kemençesi gibi geleneksel Türk çalgılarındaki icra tekniklerini, bağlamaya adapte etmeye yönelik araştırmaları ile büyük takdir toplayan, bağlamada virtüozite gelişimine öncülük yapan ilk profesyonel sanatçımızdır.

Yaşamının son yıllarını Paris’te sürdürmüş, bu dönemde akciğer kanseri tedavisi görmüş ve 27 Mayıs 2010 tarihinde İzmir’de vefat etmiştir. Kaynak: turkuler.com

Talip Özkan-01 Havada Turna sesi gelir

Bir yanıt yazın