Ahmet Selçuk İlkan

Ahmet Selçuk İlkan, 1955 yılında Adana’da dünyâya geldi. İlk ve orta öğrenimini de Adana’da tamamladı. Lise yıllarında yazdığı ve çeşitli sanat dergilerinde yayınlanan şiirleri ile dikkat çekti.

1973 yılında yüksek öğrenimini tamamlamak üzere Almanya’nın Berlin şehrine gitti. Berlin Teknik Üniversitesinde Mimarlık eğitimini sürdürürken bir yandan da sanat çalışmalarına devam etti.

1975 yılında Hayât Dergisi’nin düzenlediği “Aşk” konulu şiir yarışmasında “Hatılar mısın?” isimli şiiriyle ilk birincilik ödülünü kazandı.

1976 yılında Mimarlık öğrenimini yarım bırakarak Türkiye’ye döndü. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Alman Dili ve Edebiyatı bölümüne girdi ve 1980 yılında mezun oldu.

1978 yılında profesyonel olarak şarkı sözü yazarlığına başlayan İlkan’ın şarkıları o dönemin popüler sanatçıları tarafından seslendirdi.

İlk şarkıları şunlardır: Ya Seninle Ya Sensiz, Gözler Kalbin Aynasıdır, Ayrılık Kolyesi, Neredesin Ey Talih, Artık Ne Duamsın Ne Bedduam, Bayramın Olsun. Bugüne kadar Türk müzik dünyâsının en ünlü bestekâr ve yorumcuları ile çalışan Ahmet Selçuk İlkan’ın, 1.000’in üzerinde eseri bulunmaktadır.

Ahmet Selçuk İlkan’ın bir başka özelliği, Türk müzik dünyâsında ilk melodi şiir akımını başlatmış olmasıdır. Mum Işıgında (Ayten) isimli şiir albümünü 1982 yılında piyasaya sürüldüğünde, yepyeni bir akımın ayak seslerini beraberinde getiriyordu. 1991 yılında ilk şiir klibini çeken Ahmet Selçuk İlkan’ın, bugüne kadar yayınlanmış 8 tane şiir albümü bulunuyor. Kaynak: siirevim.com

Ahmet Selçuk İLKAN - SENİ O KADAR ÇOK SEVDİM Kİ.avi

Bir yanıt yazın