Cengizhan Mutlu

Cengizhan Mutlu, 25 Ocak 1952 tarihinde Yozgatın Boğazlıyan ilçesinde dünyâya geldi. İlkokulu önce Gazipaşa ilkokulunda, 5.sınıfı Kaymakam Kemal Bey ilkokulunda okuyarak bu okulun ilk mezunu oldu.

Boğazlıyan Lisesi’nin ilk mezunlarındandır. 1970 yılında girdiği İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nden 1976 yılında mezun oldu.

Askerliğini 53. Mknz alayda yedek subay olarak yaptı. Askerlikten sonra, güzel sanatların bir kolu olan ressamlık ve grafikerlik yaparak hayâtını kazandı.

Amatör olarak yazmaya çalıştığı şiirleri, ünlü besteci Yıldırım Gürses ile tanıştıktan sonra, özellikle Türk Sanat Müziğine uygun şiirler olmaya başladı.

1.200 ü bulan şiirlerdenbazılarını çeşitli basın organlarında defalarca yayınlandı. Çoğunlukla bestelenen şiirlerden bazılarını “Her telden, her dilden” adlı kitabında topladı.

Cengizhan Mutlu’nun, bugüne kadar Yıldırım Gürses, Âmir Ateş, Alâeddin Yavaşca, Alaeddin Şensoy, Sâdun Aksüt, Cengiz Coşkuner, Dursun Karaca, Mehmet Emin Bitmez, Hüseyin Bitmez ve Hakan Güneş gibi besteciler tarafından 86 eseri bestelenmiş ve bu eserler: Yıldırım Gürses, Ayla Gürses, Muazzez Abacı, Coşkun Sabah, Hüner Coşkuner, Kadir Soyer, Ahmet Özhan ve Sibel Can gibi ünlüler tarafından seslendirilmiştir.

Cengizhan Mutlu kimdir

Yıldırım Gürses’in çıkarmış olduğu bütün albümlerde, çok sayıda eseri yer aldı.

1984 Milliyet yılın en sevilen 10 şarkısı yarışmasında, “Mevlana” ile 6. oldu. Asiavision şarkı yarışması Türkiye elemelerinde Kanunla Muhabbet (Çal kanunum çal) ile 2. lik kazandı.

Devlet bakanlığı ve Çevre bakanlığının açtığı çocuk şarkıları yarışmalarında ayrı ayrı 2. lik aldı. Bazı yarışmalarda seçici kurul üyeliği ve jüri üyeliği yaptı.

1995 – 1999 yılları arası Kültür bakanlığının Sinema ve telif hakları üst kurul üyeliği yaptı. Telif hakları konusunda Türkiye’nin en büyük kurumu olan M.E.S.A.M.’ın en eski üyelerinden olup, bu kurumun 10 yıl boyunca denetleme kurulu başkanlığını yapmıştır.

Bazı sosyal ve kültürel derneklerde başkanlık, bir siyasi partide uzun yıllar yöneticilik yaptı. Cengizhan Mutlu, Aslıhan Bükay, Elif Gülnur ve Şahika Nur Melek adlı 3 torunu olan sanatçı, üç çocuk babasıdır. Kaynak: cengizhanmutlu.com

Bu yazıda bir yorum var

 1. Necmettin Afacan

  Cengizhan Mutlu Mrb
  Boğazlıyan Lisesi ilk mezunlarindan 6/ Ed. sinif arkadaşınız Emekli Ögretmen Necmettin Afacan
  Bilmem hatırlar mısınız?
  Ağabeyim vardı. Ilhan Afacan
  Sağlıkl ve mutluluğumuz daim olsun.

Bir yanıt yazın