Derya Türkan

Klasik kemençe ve ritm sanatçısı Derya Türkan anlatıyor: 1984 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Müziği Devlet Konservatuarı “Çalgı Eğitimi Bölümü”ne girdim.

İhsan Özgen‘le kemençe çalıştım. 1996 yılında Fransa Cumhurbaşkanı tarafından Paris Sorbonne Üniversitesinde düzenlenen ünlü keman sanatçısı Sır Yehudi Menuhin’in 80. yaş günü konserine, Kudsi Erguner’le beraber Fransa Cumhurbaşkanı’nın davetlisi olarak katıldım.

Amerika’da birçok üniversitede özellikle San Francisco, Santa Cruse, Şehvar Beşiroğlu ve Feridun Özgören ile beraber Harvard, MIT üniversitelerinde, Berkley ve New England konservatuarında açıklamalı konserlere, seminerlere ve derslere katıldım.

2004 yılından bu yana Ross Daly’nin Grit’deki “Labyrinth Musical Workshop” adlı okulda Sokrates Sinepoulos’la Kemençe ve Klasik Osmanlı Müziği semineri verdim.

T.R.T. Çalışmaları: Radyo için hazırlanan Solo kemençe ile saz eserleri, Murat Aydemir ile üç bölüm saz eserleri, III. Selim Eserleri CD çalışması, Köçekçeler CD çalışması.

Toplulukları: Genel sanat yönetmenliğini devlet sanatçısı Prof. Necdet Yaşar‘ın yaptığı Kültür Bakanlığı İstanbul Devlet Klasik Türk Müziği Topluluğu’na davet edildim. 8 yıl süreyle misafir sanatçı olarak görev yaptım.

1996 yılında kendi kurduğu Yunanlı ve Türk müzisyenlerden oluşan “İstanbul’dan Mektup”, 1995 yılında Cengiz Onural ve Murat Aydemir‘le beraber kurdukları “İncesaz” grubu ve 2002 yılında Uğur Işık, Fahrettin Yarkın‘la kurdukları “Sultan’ın Ozanları” topluluğu.

Yararlandığı Hocalar: İhsan Özgen, Fırat Kızıltuğ, Alâeddin Yavaşca, Niyazi Sayın, Bekir Sıdkı Sezgin, Kani Karaca, Erol Deran, Mutlu Torun, İnci Çayırlı, Yavuz Özüstün.

Derya Türkan Röportajı

Yapmış olduğu CD Çalışmaları

  • 1996 yılında Kudsi Erguner’le Fransa’da kayıtları yapılan ve yayınlanan Chemıns (yollar) adlı bir albüm
  • İstanbul Devlet Türk Müziği Topluluğu ile T.B.M.M. için Saz eserleri CD çalışması.
  • Kudsi Erguner ile Osmanlı Davulları, Ottomania, Islam Blues, Beyzade, Ferahfeza Mevlevi Ayini CD ‘leri
  • 1997 ve 2007 yılında Tanburi Murat Aydemir ile beraber Ahenk ve Ahenk Volume – 2 isimli solo albümleri
  • Yunanlı kemence sanatçısı Sokrates Sinepoulos ile beraber İstanbul’dan Mektup albümü
  • 2001 yılında Ermeni Duduk sanatçısı Civan Gasparyan ve Erkan Oğur‘la beraber yaptıkları Fuad isimli albüm
  • İncesaz grubu ile Eski Nisan, İkinci Bahar, Eylül Şarkıları, İstanbul’a Dair, Mazi Kalbimde ve Elif isimli altı albüm
  • Fransız kontrabasçı Renaud Garcia Fons’un ve Çello sanatçısı Uğur Işık‘ın eşlik ettiği Minstrels Era isimli albüm
  • Özgün müziğini Uğur Işık‘la beraber yaptıkları Murat Bardakçı’nın hazırladığı Son Osmanlılar belgeseli VCD çalışması. Derya TürkanKaynak: trt.net.tr
Violin | Derya Türkan | TEDxYouth@ATA
Derya Türkan Senfonik Melodiler

Bir yanıt yazın