Ferruh Avni Yarkın

Ritm sanatçısı Ferruh Avni Yarkın, 1964 yılında İstanbul’da dünyâya geldi. İlk, orta ve lise tahsilini tamamladıktan sonra, tanbur sanatçısı ve bestekar olan babası Kamuran Yarkın’ın teşvikiyle, 1983 yılında İ.T.Ü. Türk Musikisi Devlet Konservatuarı’na girdi.

Kani Karaca ve Hurşit Ungay’ın öğrencisi oldu. Öğrencilik yıllarında, üniversite konserlerine ritim sanatçısı olarak katıldı. 1987 yılında mezun oldu ve aynı sene mezun olduğu okulunda, öğretim görevlisi olarak çalışmaya başladı.

2001 yılına kadar, Halk Oyunları ve Temel Bilimler bölümlerinde; Ritim Uygulaması ve Ritim Esas Meslek dersleri verdi. Çok sayıda öğrenci yetiştirdi.

1988 yılında Tanburi Necdet Yaşar tarafından kurulan, Kültür ve Turizm Bakanlığı İstanbul Devlet Türk Müziği Topluluğu’na yetişmiş sanatçı olarak girdi. Burada; Alâeddin Yavaşca, Bekir Sıdkı Sezgin, Cinuçen Tanrıkorur ve İhsan Özgen gibi ustalarla aynı sahneyi paylaştı. Ferruh Avni Yarkın, bir çok sanatçıya albümlerinde, kanun ve ritm sanatçısı olarak eşlik etti.

Tanburi Necdet Yaşar ile yurt içi ve yurt dışında konserlere katıldı. 1995 yılında, T.R.T. sanatçısı olan ağabeyi Fahrettin Yarkın’la birlikte, “Yarkın Türk Ritim Grubu”nu kurdu. Bu grupla, “Ten” ve “Ten Ten’de” adlı iki albüm çalışması yaptı ve dünyânın bir çok ülkesinde Türk ritimlerini tanıtan konserler verdi. Lirik Tarih adlı organizasyonlara, grubuyla katıldı.

Fahir Atakoğlu ile, Cumhuriyet’in 75. yılı konserlerinde ve Ağır Roman adlı oyunun müziklerinde birlikte çalıştı. Kültürel bir çalışma olan, “Kervansaray” adlı albümü yaptı ve bunun tanıtımı Hollanda’da 14 konser olarak gerçekleşti. Civan Gasparyan ve Erkan Oğur ile bir CD çalışması ve konserler yaptı. “Birlikte Yaşayalım” adlı projesiyle; Rum, Ermeni, Yahudi ve Türk kültürlerinden dini ve din dışı bir repertuarla yurt dışında konserler yaptı.

“Anadolu Ateşi” adlı dans gösterisinin, ritim kompozisyonlarını hazırladı ve sahneye koydu. Hürrem Sultan adlı dans gösterisinin yöresel müziklerini yaptı ve “Sultan of the Dance Topluluğu”nda Ritim dersleri verdi. Ferruh Avni Yarkın, T.R.T. ses sanatçısı Çiğdem Yarkın’la evli olup, Kâmuran Deniz adında bir oğlu vardır.
Kaynak: istdevletturkmuzigi.com

YARKIN Turkish Rhythm Group / Vienna / Vol 4

Bir yanıt yazın