Gürhan Yaman

Ses ve ud sanatçısı Gürhan Yaman, 6 Şubat 1952 tarihinde Elazığ’da dünyâya geldi.

İlk, orta ve lise tahsilini de Elazığ’ da tamamladı. O yıllarda Elazığ Musiki derneğine devam etti. Ud çalmayı kendi çabalarıyla öğrenen Gürhan Yaman, o dönemlerde maddi imkansızlıklar nedeniyle çeşitli iş kollarında çalışarak hayâtını kazandı.

Devlet Konservatuvarı’nın kurulmasıyla açılan sınavlara katıldı ve 1979 yılında da mezun oldu.

Askerlik görevini Burdur’da yaptıktan sonra, ilk memuriyetine Selçuk Üniversitesi’nde başladı. Daha sonra Anadolu ve Ege Üniversiteleri’nde görev yaparken, 1985 yılında Kültür Bakanlığı İzmir Devlet Klasik Türk Müziği Korosu sınavını kazanarak sanatçılığa başladı ve 1992 yılına kadar bu koroda görev aldı.

1992 yılından sonra Ömer Tuğrul İnançer’in müdürlüğünü, Ahmet Özhan‘ın genel sanat yönetmenliğini yaptığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı “İstanbul Tarihi Türk Müziği Topluluğu”na tayin oldu.

Gürhan Yaman kimdir

Konservatuvar yıllarında: Sadettin Heper, Kani Karaca, Yavuz Özüstün, Meral Uğurlu, Neriman Altındağ Tüfekçi, Halil Aksoy, Fikret Değerli, Demirhan Altuğ ve Cinuçen Tanrıkorur gibi çok değerli hocalardan ders aldı. Almanya, Fransa, İngiltere, Yunanistan, Portekiz, İsveç, Kıbrıs, Ürdün ve Japonya gibi birçok ülkede düzenlenen konserlerde görev aldı.

Ses sanatçılığının yanı sıra, ud sanatçılığı da yapan Gürhan Yaman, uduyla o yıllarda Kemâl Gürses ile fasıl çalışmaları da yapmıştır.

Bülent Ersoy, Adnan Şenses, Serap Mutlu Akbulut, Ahmet Özhan, Nurdan Torun ve Zeki Çetin gibi birçok değerli isimle çalışmıştır.

Genç Nefesler Müzik Topluluğu’nun şefliğini ve hocalığını yapmaktadır. Gürhan Yaman, T.R.T.’nin ses sanatçılarından İnci Yaman‘ın eski eşi ve keman sanatçısı Bircan Yaman ve ud sanatçısı Gürcan Yaman ikizlerinin babasıdır. Kaynak: gencnefesler.com

Not: Gürhan Yaman, 6 Ocak 2019 tarihinde geçirdiği kalp krizinden vefat etmiş ve Karacaahmet Mezarlığı’nda defnedilmiştir.

Bu yazıda bir yorum var

  1. AYŞE MERAL YAMAN (GÜRHAN YAMAN'ın EŞİ)

    GÖNÜL İNSANI KIYMETLİ İNSAN KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI İSTANBUL TARİHİ
    TÜRK MÜZİĞİ TOPLULUĞU SANATÇISI” EŞİM ” GÜRHAN YAMAN” İle ilgili hazırladığınız hayatının dönüm noktalarından görsellerini çok güzel buldum. Emeklerinize sağlık, ÇOK TEŞEKKÜRLER.

Bir yanıt yazın