Mehmet Ârif Erdebil

Ney sanatçısı Mehmet Ârif Erdebil, 1953 yılında İstanbul Çemberlitaş’ta dünyâya gelmiştir.

Ortaokul yıllarında ailenin de etkisiyle müzikle ilgilenmeye başlamıştır. Aile büyükleriyle birlikte musıki meşk‘lerine katılarak bu toplantılardan feyz almaya başlamıştır.

Amcazadesi Vehbi ve ağabeyi Burhanettin Erdebil’in etkisiyle, 13 yaşında ney üflemeye başlamıştır. Pertevniyal Lisesi’ne devam ettiği süre içinde sazını geliştirmiş ve 1975 yılında yeni açılan İ.T.Ü. Devlet Türk Müziği Konservatuarı’nın Temel Bilimler bölümünü kazanmıştır.

Aka Gündüz Kutbay‘dan ney, Bekir Sıdkı Sezgin ve Prof. Dr. Alâeddin Yavaşca‘dan repertuar, Necdet Yaşar‘dan tanbur, Hurşit Ungay’dan kudüm, Nida ve Neriman Tüfekçi‘den halk müziği, Yalçın Tura‘dan armoni ve Cahit Atasoy’dan nazariyat dersleri almıştır.

Neyzen Niyazi Sayın‘ı çalışmalarında ve tavrını geliştirmekte kendisine örnek Mehmet Arif Erdebil; Üniversite Korosu, İcra Heyeti, İstanbul Sema Grubu ve Nezih Uzel ile birlikte yurt içinde ve Avrupa’nın birçok ülkesinde çeşitli konserler vermiştir.

Nikiforos Metaxas ve Bosphorus Topluluğu ile, Yunanistan’a köprü kurmak ve ilk kültürel yakınlaşmayı sağlamak amaçlı etkinlikler ile, Yunanistan’da hazırlanan ve Türkiye’de basılan “Heybeli’den Son Vapur” ve benzeri birçok albüm çalışmasında yer almıştır. 1994 – 1995 yılları arasında Burhan Öcal’la birlikte İsviçre’de ikili konserler yapmış, onunla birlikte “Demedim mi” adlı albümü çıkarmıştır.

Zürih Oda Orkestrası ve Konçerto Köln Orkestrası’yla konserler vermiş, 1998 – 2004 yılları arasında İstanbul Devlet Türk Müziği Topluluğu’nun sanat yönetmenliği görevini sürdürmüş olan Mehmet Ârif Erdebil, halen topluluktaki görevine neyzen sanatçı olarak devam etmektedir. Kaynak: istdevletturkmuzigi.com

Bir yanıt yazın