Özer Özel

10 Eylül 1968 tarihinde Sakarya – Sapanca’da dünyâya gelen Özer Özel, müzik eğitimine 1986 – 1988 yılları arasında Adapazarı Belediye Konservatuarı’nın Çalgı Yapım Bölümü’nde, Mustafa Aydın Öksüz’ün talebesi olarak başlamış, aynı konservatuarda T.R.T. İstanbul Radyosu tanbur sanatçısı, Necip Gülses‘ten tanbur eğitimi almıştır.

Daha sonra tanbur öğrenimine, Prof. Necdet Yaşar ekolünde devam etmiştir. 1989 – 1994 yılları arasında lisans eğitimini, İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Müziği Devlet Konservatuarı – Temel Bilimler Bölümü’nden almış ve Mustafa Cahit Atasoy’un danışmanlığında, “Müzikte Standardizasyon” bitirme tezi ile mezun olmuştur.

Özer Özel, lisans eğitimini 1997 yılında, İ.T.Ü. Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde, yüksek lisans eğitimini, Prof. Mutlu Torun‘un danışmanlığında, “Tanbur Tekniğini Geliştirme Üzerine Bir Deneme” isimli teziyle tamamlamıştır. Prof. Dr. Alâeddin Yavaşca, Prof. Dr. Selahaddin İçli, Prof. Yalçın Tura, Prof. Mutlu Torun, Doç. İhsan Özgen, Bekir Sıtkı Sezgin, Cüneyt Orhon ve Kâni Karaca ile çalışma fırsatı bulmuştur.

1991 – 1997 yılları arasında, kuruculuğunu ve sanat yönetmenliğini, Prof. Necdet Yaşar‘ın yaptığı Kültür ve Turizm Bakanlığı İstanbul Devlet Türk Müziği Topluluğu’nda, tanbur sanatçısı olarak görev almıştır.

Özellikle Türk makam müziğinin klâsik ve dini müzik alanlarında çalışmalarını sürdüren Özer Özel; İstanbul Fasıl Topluluğu, K.B. Konya Tasavvuf Müziği Korosu, Güldeste Grubu, Dersaadet Oda Müziği Topluluğu, Yıldız Âhengi Topluluğu gibi pek çok grup ve topluluk ile yurt içi ve yurt dışı konserlere katılmıştır.

“Hiç”, “İstanbul Türküleri ve Şarkıları”, “Beşibiryerde”, “Güneş Doğudan Yükselir”, “Sultan Bestekârlar”, “Kurtlar Vadisi 1 – 2 Soundtrack”, “Taksimler ve Saz Eserleri”, “Gel Efendim”, “Mutluluğun Resmi”, “Yağmur”, “Darüş-şifa”, “Dudu” albümlerinin yanı sıra, 1995 yılında Neyzen Kemal Karaöz ve Kemençeci Aslıhan Eruzun Özel ile birlikte kurduklarıÂsitâne grubunun “Sîmurg” ve “Derviş” isimli albümlerinde tanbur sanatçısı olarak yer almıştır.

Ayrıca; mızraplı – yaylı tanbur, tar, bağlama, Karadeniz kemençesi, lâvta, klasik kemençe ve ses sanatçısı olarak; “Kurtlar Vadisi”, “Kurtlar Vadisi – Irak”, “Pars”, “Kurtlar Vadisi Terör”, “Yabancı Damat”, “Sağır Oda”, “Köprü”, “Geniş Zamanlar”, “İstanbul Hatırası”, “Hicran Sokağı”, “Kıyam”, “Hür Adam” , “Derviş”, “III. Selim” ve “Yine Bir Gülnihâl Programı– Kanal 7” ve “Dünyânın Türküsü” gibi birçok tv programı, belgesel, film ve dizi müziklerinde, ayrıca radyo programlarında yer almıştır.

2005 yılından bu yana uluslararası bir anlayışla kurulmuş olan, Ensemble Al – Kindî Grubu’nda da, yaylı – mızraplı tanbur sanatçısı olarak ülkesini temsil etmektedir. Ensemble Al – Kindî Grubu ile iki albüm çalışması da olmuştur.

Evrim Demirel Ensemble ile “ADA” isimli Jazz temelli bir albümde yer almış, 2000 – 2008 yılları arasında, “Müzik Kuramı ve Uygulamalı Makam Analizi” dersinin yürütücüsü, Tanburî Prof. Necdet Yaşar‘ın asistanlığını yapmıştır.

Halen 2000 yılından bu yana öğretim görevlisi olarak, Yıldız Teknik Üniversitesi – Sanat ve Tasarım Fakültesi – Müzik ve Sahne Sanatları Bölümü’nde; Makam Solfeji, Türk Müziği Usulleri, Uygulamalı Makam Analizi, Müzik Toplulukları ve tanbur derslerini yürütmektedir. Özer Özel, kemençeci Aslıhan Eruzun Özel ile evli olup, Zehra Sena adında bir kızı vardır. Kaynak: yildiz.edu.tr

Özer Özel & Aslıhan Özel - Nihavend Saz Semaisi (Mesud Cemil)

Bir yanıt yazın