Volkan Yılmaz

Neyzen Volkan Yılmaz, 1975 yılında İstanbul’un Üsküdar semtinde dünyâya gelmiş, ilköğreniminden sonra, 1986 yılında İ.T.Ü. Türk Musikisi Devlet Konservatuarı Çalgı Eğitimi Bölümü’ne girmiştir.

1997 yılında mezun olduğu konservatuarda, önceleri Neyzen Fuat Türkelman, daha sonrada Neyzen Salih Bilgin‘den ney öğrenmiştir.

1995 yılında henüz öğrenci iken, T.R.T. İstanbul Radyosu’nda akitli ney sanatçısı olarak göreve başlamış, 1994 – 1998 yılları arasında Ayangil Türk Müziği Orkestrası ve Korosu’nun çeşitli konser ve CD faaliyetlerinde görev almıştır.

Volkan Yılmaz, Sarbant Topluluğuyla; Almanya, Avusturya, Hollanda, İspanya, İsviçre, İtalya ve Litvanya’nın çeşitli şehirlerinde misafir sanatçı olarak konserlerde yer almış, 2003 yılında Deutsche Grammophon tarafından yayınlanan, Concerto Köln ve Sarbant Topluluğu’nun Dream Of The Orient adlı CD çalışmasına ney‘i ile katılmıştır.

Timur Selçuk’un “Babamın Şarkıları 1” ve “Abdülhamit Düşerken” adlı film müziği CD çalışmasında, Mutlu Torun‘un “Buluşmalar” ve “Buluşmalar – 2 “, Karışık Düşünceler”, Erkan Oğur’un “Hiç” Yarkın Ritm Grubu’nun “Ten”, “Ten Tende” ve “Kervansaray” Ahmet Özhan’ın “Yüzyılın Şarkıları”, Göksel Baktagir’in “Hayal Gibi 3” albümlerinde, Sony Müzik tarafından yayınlanan “Osmanlı Mozaiği” adlı yedi adet CD çalışması ve 2009 yılında çıkan “’Ali Ufki” adlı CD çalışmasında ney üflemiştir.

2003 yılında kurulan “Mızrabın Nefesi” adlı grupla, birçok konserlerde bulunmuş ve bu grubun 2007 yılında çıkan albümünde neyi ile yer almıştır. 2006 yılında İstanbul Sazendeleri grubuna katılarak, yurt içi ve yurt dışında çeşitli konserlerde bulunmuş, 2008 yılında çıkan “Sazende Faslı” isimli CD çalışmalarında yer almıştır.

Volkan Yılmaz, 2007 yılında Kültür Bakanlığının açmış olduğu sınavı kazanarak, İstanbul Devlet Türk Müziği Araştırma ve Uygulama Topluluğunda ney sanatçısı olarak göreve başlamış ve halen bu görevi sürdürmektedir. Kaynak: neyzenim.com

Volkan Yılmaz’dan Müstear taksim:

MÜSTEAR TAKSİM — NEYZEN VOLKAN YILMAZ — 23.12.2015

Bir yanıt yazın