Nedim İçöz

Tanbur sanatçısı Nedim İçöz, 20 Ağustos 1941 tarihinde İzmit Kandıra’da dünyâya gelmiş, 1960 yılında Hava Teknik Astsubay Okulundan mezun olmuştur. Gençlik yıllarından itibaren Türk Musıki ile ilgilenmiş, radyoda dinlediği büyük tanbur ekolü, büyük hoca İzzettin Ökte’nin icra ettiği “tanbur soloları” programları sayesinde muhteşem saza gönül vermiş, tanbura olan aşkı da vefatına kadar devam etmiştir.

Üsküdar Musıki Cemiyetinde talebesi olduğu Emin Ongan’ın teşvikleri ile Sadun Aksüt’ten tanbur öğrenmeye başlamış, aşığı olduğu İzzettin Ökte ekolünü hocasından öğrenme talihine kavuşmuştur. 1980 yılında Hv.K.K.lığından emekliliğini müteakip 1978 yılında misafir sanatçı olarak insap ettiği İstanbul Belediye Konservatuvarı İcra Heyetinde, sanatçı öğretim elemanı olarak görev almıştır. İcra heyetindeki görevinin yanı sıra TRT İstanbul Radyosunda tanburu ile emisyonlara iştirak etmiştir.

Nezih Uzel, Neyzen Kudsi Erguner, Neyzen Süleyman Erguner, Recep Birgit, Rahmi Sönmezocak, Bekir Sıtkı Sezgin, Necdet Tanlak gibi musıkimizin çok değerli isimleri ile İstanbul Sema Gurubu mutrıp heyetinde bulunarak, Konya’da ihtifallere, yurt içinde, Avrupa’nın pek çok ülkesinde, Tunus ve Fas’da Mevlevi Ayin-i Şeriflerine katılmıştır.

Tanbur sanatçısı Nedim İçöz, gönülden bağlı olduğu hocası Emin Ongan’ın ismi ile müsemma Üsküdar Musıki Cemiyetiyle, büyük saygı ve sevgi duyduğu hocası Sadun Kemalî Aksüt ve idolü İzzettin Ökte ile irtibatını hayâtının sona erdiği 21.06.1989 yılına kadar kesintisiz sürdürmüştür.

İki erkek evlat sahibi olan tanbur sanatçısı Nedim İçöz; bir Üsküdarlı olarak doğduğu topraklar olan Kandıra’da toprağa verilmiştir.

Nedim İçöz ve Sait Suna - Nikriz Saz Eserleri
Nihavend,Rast, Mahur, Kürdilihicazkâr Eserler - ÜMC İcra Heyeti

Bir yanıt yazın