Yurdal Tokcan

Ud sanatçısı Yurdal Tokcan, 1966 yılında Ordu’da dünyâya gelmiş, 1988 yılında İ.T.Ü. Türk Müziği Devlet Konservatuarı’ndan mezun olmuştur.

1989 – 1997 yılları arasında aynı üniversitede yüksek lisans yaparken, ud sazı öğretim görevlisi olarak çalışmış, 1990 yılında Kültür Bakanlığı İstanbul Devlet Türk Müziği Topluluğu’na, ud sanatçısı olarak atanmıştır.

Ud sazının geleneksel icrasını, günümüz tınılarıyla birleştirerek kendi özgün tekniğini geliştirmiş, bu tekniğin yansımalarını Perdesiz Gitar üzerinde de uygulamıştır.

Geleneksel melodi zenginliğini, teknik ve çok sesli tınılarla birleştirdiği birçok saz eseri vardır. İstanbul Devlet Türk Müziği Topluluğu’ndaki asli görevinin yanı sıra, İstanbul Fasıl Grubu, İstanbul Tasavvuf Müziği Topluluğu ve İstanbul Sazendeleri ile birlikte sanat çalışmalarına devam etmektedir.

Bu ekiplerle birlikte; Almanya, Fransa, Belçika, Hollanda, İspanya, Hindistan, Gürcistan, Yunanistan, Girit, Estonya, Suriye, İsveç, Japonya, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Türkmenistan, İsrail, Tunus, Lübnan ve Bosna’da konserler vermiştir.

Yurdal Tokcan kimdir

1997 yılında Fransa’da; Burhan Öçal, Göksel Baktagir, Selim Güler ve Arif Erdebil‘den oluşan ekiple yaptıkları konser, aynı zamanda albüm olarak piyasaya sürülmüş ve 1998 yılında en iyi etnik albüm olarak ödüllendirilmiştir.

Yirmi üç ülkenin önde gelen sanatçılarından oluşan, “Tekfen Filarmoni Orkestrası”nda da solist sanatçı olarak yer almış, bu orkestra ile birlikte yurti çinde ve yurt dışında birçok konserler vermiş ve Japonya’da gerçekleştirilen Türk Yılı etkinliklerinde yer almıştır.

Tüm aktivite ve çalışmalarının yanı sıra, yurt içinde ve yurt dışında düzenlediği “workshop”lar ile, bilgi ve birikimlerini Türk ve yabancı bir çok öğrencisiyle paylaşmaktadır.

Göksel Baktagir ile birlikte yorumladıkları, “Azeri” isimli eser Passion of Christ (Hz. İsa’nın son 12 saati) filminin müzikleri arasına girmiştir.

Kingdom of Heaven (Cennetin Krallığı) adlı Hollywood filminin müziklerinde de icracı olarak yer almıştır.

Hafız Halil Necipoğlu’nun “Camideki Adam” ve “Semâvi Duyuşlar” adlı albümlerinin müzik yönetmenliğini ve aranjmanlarını yapmıştır. Hisleniş – Saray ud solo ve Bende Can isimli kendi bestelerinden oluşan albüm çalışmaları vardır.

Hisleniş – Saray albümü, Amerika Birleşik Devletleri’nde Passion adıyla yeniden yayınlanmış olan Yurdal Tokcan, Melike adlı bir kız, Ozan adlı bir erkek çocuk babasıdır. Kaynak: istdevletturkmuzigi.com

YURDAL TOKCAN - Nihavend Saz Semaisi ''DAMLALAR'

Bir yanıt yazın