Ali Çakar

Türk halk müziği ses sanatçısı Ali Çakar, Edremit’te dünyâya gelmiş, ilk öğrenimini Akçay ilkokulunda bitirmiş, ortaokul ve Liseyi de, İzmir İnönü Lisesinde tamamlamıştır.

Ortaokula başladığında bağlama kursu almış ve altı ayda bağlama çalmayı öğrenmiştir.

Çocuk sanatçılar döneminde dört adet albüm çalışması yapmıştır. Liseyi bitirdikten sonra, Ege Üniversitesi Devlet Türk Müziği Konservatuarını üçüncülükle kazanmış ve üçüncülükle bitirmiştir.

Üniversite yıllarında, solo ve koro olmak üzere birçok konserler vermiş, üniversiteyle katıldığı Türk Halk Oyunlarında, iki dünyâ ve üç Türkiye birinciliği almıştır.

Konservatuarı bitirdikten sonra, yüksek lisansını tamamlamış ve aynı okulda kadrolu öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlamış, Türk halk müziği repertuar, solfej, nazariyat ve bağlama derslerine girmiştir.

T.R.T.’nin açmış olduğu akitli ses sanatçısı sınavını kazanmış ve 2004 yılında T.R.T. İzmir Radyosunda kadrolu olarak göreve başlamıştır.

T.R.T. Ankara Televizyonu tarafından hazırlanan “Tatlı Dile Güler Yüze”, T.R.T. İzmir Televizyonu tarafından hazırlanan “Yaşamın Sesi Türküler” programlarını sunmuş ve Ankara Televizyonu tarafından hazırlanan “Türkülerle Süper Gece” programında, ses sanatçısı olarak görev almıştır.

Ali Çakar, T.R.T. İzmir Radyosu Türk halk müziği sanatçıları konserlerini ve T.R.T. İzmir Radyosunda 26 hafta boyunca canlı olarak yayınlanan “Gençlerle Türk Halk Müziği” programını yapmış ve yönetmiştir.
Kaynak: alicakar.com

Bir yanıt yazın