Ali Rızâ Köprülüleroğlu

Türk sanat müziği ses sanatçımız Ali Rızâ Köprülüleroğlu anlatıyor: 1952 yılında bir ses yarışmasına girdim. Zamanın musiki üstadları Zeki Müren ve Mesud Cemil de yeni yetenekleri dinlemeye gelmişlerdi. Ayla Büyükataman da yarışmaya katıldı.

Fakat bir tesadüf sonucu benim çalıştığım eseri o da çalışmıştı. Ricası üzerine ben başka bir eserle sınava girdim ve 1. oldum. O ise 2. oldu.

1952 yılının Ses Kralı unvanına sahip olmuştum. O zamanlar çok okunan Musiki Derneği Mecmuası benim haberimi ve hayâtımı kapaktan vermiş, hemen ünlenmiştim. Daha sonra İstanbul Radyosu’na girmek için başvurdum.

1950 yılında konservatuara girmek için yapılan sınavda, kendisini Münir Nurettin Selçuk ve Şefik Gürmeriç‘in imtihan ettiği belirten Köprülüleroğlu, “O sınavda Acem Kürdi bir şarkı okudum. Münir Nurettin nağme yaptı, ardından ben devam ettim.

Rahmetli hocam 2 kez beni bu şekilde sınadı ama ben başarılı oldum. Beni beğenen Münir Nurettin hoca, beni kendisine “Hususi talebe” seçti.


1927 yılında İstanbul’da dünyâya gelen Ali Rızâ Köprülüleroğlu, 1950 – 1951 yıllarında İstanbul Konservatuarı’nda Münir Nurettin Selçuk‘un öğrencisiydi.

Daha sonra İstanbul Radyosu ve Ankara Radyosu’nda çalışmış, 1976 yılında Marrickville’de ilk müzik topluluğunu kurmuştur. 1 Haziran 2008 tarihinde, Sydney’de 81 yaşında hayâtını kaybetmiştir.

Ali Rızâ Köprülüleroğlu, sanat hayâtını anlatıyor

Ali Rıza Köprülüleroğlu Sohbet

Bir yanıt yazın