Aynur Haşhaş

Aynur Haşhaş, İstanbul’da dünyâya gelmiş, ilk ve orta öğrenimini de yine bu kentte tamamlamıştır.

Ortaöğrenimini tamamladıktan sonra, İ.T.Ü. Türk Musikisi Devlet Konservatuarı’na giren Aynur Haşhaş, burada yedi yıllık müzik eğitiminden sonra; şan, derleme araştırma, halk oyunları ve semahlarla ilgili çalışmalar yapmış ve bu alanda uzmanlaşmıştır..

İ.T.Ü.’den 1990 yılında mezun olan Aynur Haşhaş, 1994 yılında sevgi türküleri ile deyişlerin yer aldığı ilk solo albümü olan “Dün ve Gün”ü çıkarmış, ikinci albümü de “Yolculuk” ismiyle, Ârif Sağ yönetmenliğinde 1999 yılında hazırlanmıştır.

Yine Ârif Sağ yönetmenliğinde hazırlanan üçüncü albümü “Yar Sesi”, 2002 yılında dinleyicisiyle buluşmuş, sanatçının dördüncü albümü olan “Bahar” da, 2004 yılının yazında müzik marketlerde yerini almıştır.

Aynur Haşhaş, Anadolu’yu gezerek türkü derlemeye öğrenciliği döneminde (1987 yılında) başlamıştır.

Aynur Haşhaş kimdir

Derleme çalışmalarına 1990 yılından itibaren de gelenekler, görenekler ile Anadolu inançları konularını eklemiştir.

Karadeniz ve Güneydoğu Anadolu dışında bütün bölgelerde derleme yapan Aynur Haşhaş, derleme çalışmalarını halen sürdürmektedir. Bugüne kadar iki binin üzerinde derleme yapan Haşhaş, ilk üç solo kasetinde sadece kendi derlediği türkülere yer vermiştir.

Araştırmaları

Anadolu halk kültürünün temelini oluşturan ve kuşaktan kuşağa geçen Türkülerimizi yerelden genele taşımanın bir görev olduğunu düşünerek, konservatuvar yıllarımda derleme çalışmalarına başladım.

Türkiye’nin bir çok yöresine gittim, kasaba kasaba, köy köy dolaştım. Nerede bir âşık, ozan, dede, ağıtçı kaynak kişi varsa, ziyaret ettim. Onların ürettiklerini ve tarayıp dokuduklarını birlikte değerlendirerek, gönül yolculuklarına yarenlik etmeye çalıştım.

Bu derlemelerin hemen hemen hepsini kendi imkanlarımla kayda alarak, bir arşiv oluşturdum. Alanda yapmış olduğum her yeni derleme çalışması, benim gerek müzikal gerekse kendimi keşfimdeki yolculuğumda gönül gözüyle görmemi ve duyumsamamı sağladı.

Bu zamana kadar yapmış olduğum çalışmalarımda, benimle bu uzun yolculuğumda beraber yürüyen, beni gönül hanelerinde ağırlayan dostlarımı sevgiyle kucaklıyorum Yürüyüşümüzün devamı dileğiyle, sevgi ve muhabbetle aşk ola… Aynur Haşhaş – Kaynak: tr-tr.facebook.com

Bir yanıt yazın

  • Post author:
  • Son değiştirilen gönderi:16 Mayıs 2024