Sabahat Akkiraz

Sivas’ın Kangal ilçesi, Yaylacık köyünde dünyâya gelen ses sanatçısı Sabahat Akkiraz’ın, babası Sivas – Kangal, annesi Malatya – Arguvan’lıdır.

Müzik eğitimine aile içinde başlayan ve çocukluk yıllarında, ailesi ile birlikte Almanya’ya göç eden sanatçı, ilk ve orta okulu bu ülkede bitirmiş, daha sonra Türkiye’ye dönerek, 1983 yılında “Şafak söktü” adını taşıyan profesyonel anlamda ilk albümünü çıkarmıştır.

İlerleyen yıllar içinde; Ârif Sağ, Mûsâ Eroğlu, Muhlis Akarsu, Âşık Dâimî, Feyzullah Çınar ve Davut Sulari gibi sanatçılarla çalışmıştır.

1990 yılında ilk uluslararası davetini alarak Hollanda’ya gitmiş ve önemli projelerde yer almıştır. Fransa’da verdiği konserlerin yankısı büyük olmuş ve Mezzo TV yaşamını konu alan bir belgesel hazırlamıştır.

Hollanda, Brezilya, Almanya, İsveç, Fas, Malezya, Norveç, İspanya ve Meksika gibi pek çok ülkede, ünlü müzisyenlerle birlikte önemli konser salonlarında türkü söylemiştir.

Eserleri, dünyâ müzik sıralamalarında ilkler arasına girmiş, “Külliyat” albümü 16 ülkede basılmış ve elektronik müzikle harmanlanmış en iyi Anadolu müziği olarak kabul edilmiştir.

13 diskografi çalışması ve 22 toplama albümü yayınlanmış olan Sabahat Akkiraz’ın, besteleri ve derlemeleri bulunmaktadır. Sabahat Akkiraz, 2000 yılında Fransa’da yılın “En iyi etnik müzik sanatçısı” seçilmiş, 2005 yılında “Altın plak”, 2008 yılında “Uluslararası Hacı Bektaş Veli dostluk ve barış” ve 2010 yılında ise “Altın kelebek” ödüllerini almıştır.

Çok özgün kabul edilen ses tonu ve olağanüstü yeteneği, dünyâ üzerinde etnik müziğin en iyi tanınan isimlerinden biri olmasını sağlamıştır. Pek çok kez ülke dışında konserlere katılmış, yabancı albümlerde çalışmaları ve derlemeleriyle yer almış olan Sabahat Akkiraz, batı müziğine verdiği önemi konserlerine de yansıtmıştır.

Ota düzeyde Almanca bilen ve bekâr olan Sabahat Akkiraz, 2011 yılında C.H.P. İstanbul Milletvekili olarak parlementoya girmiş, kadın erkek fırsat eşitliği ve dilekçe komisyonlarında görev yapmış, “Soma faciası” sonrası tepki vermek amacıyla, millet vekilliğinden istifa etmiştir.
Kaynak: tr.wikipedia.org

Bir yanıt yazın