Burcu Ada

Türk sanat müziği ses sanatçısı Burcu Ada, 1972 yılında İzmir’de dünyâya gelmiş, çocukluğu ve gençliğinin ilk yılları aynı kentte geçirmiştir.

Müziğe 2 – 3 yaşlarında, babasının o’na doğmadan önce alıp sakladığı mandolini kucaklayarak başlamış, ilkokul yıllarında çeşitli hocalardan aldığı müzik dersleri, onu kopmamak üzere müziğe bağlamıştır.

1986 yılında T.R.T. İzmir Radyosu’nun açmış olduğu yarışmayı ikincilikle kazanmış ve aynı yıl içinde profesyonel müzik yaşamına başlamıştır.

Daha sonra Klasik Türk Müziği alanında konservatuar eğitimi de alan Burcu Ada, eğitiminin ardından uzun yıllar Kültür Bakanlığı Devlet Korosu’nda solist sanatçı olarak çalışmış, ülke çapında konserlere ve festivallere katılmıştır.

Devlet tiyatrolarında, özel tiyatrolarda çeşitli müzikallerde ve oyunlarda; müzisyen, oyuncu ve reji asistanı olarak çalışmış, T.R.T. radyo ve televizyonlarında müzik programları hazırlamış ve sunmuştur.

Yine aynı kurumda, çocuklardan ve gençlerden oluşan korolarda şeflik, repertuar öğretmenliği yapmış, televizyon dizilerinde ve sinema filmlerinde şarkı söylemiş, rol almıştır.

2012 yılında İsveç’in Malmö kentinde düzenlenen, “Dünyâ Folk Müziği Galası”nda geleneksel müzik dalında ödül almış, çalışmalarını uluslararası olarak İsveç’te sürdürmekte olan Burcu Ada, aynı zamanda ud ve bendir çalmaktadır.
Kaynak: facebook.com

Bir yanıt yazın