Gülşen Kutlu

Gülşen Kutlu

Ses sanatçısı Gülşen Kutlu, Ankara’nın Şereflikoçhisar ilçesinde dünyâya gelmiş, ilk, orta ve lise tahsilinden sonra Ankara’ya yerleşmiştir. 1981 yılında T.R.T.’nin Türkiye genelinde (Ankara, İzmir, İstanbul) ses sanatçısı yetiştirmek üzere açmış olduğu sınavı kazanmış, T.R.T.’de sanatçı ve eğitimci olan kıymetli hocalardan 1 yıl boyunca; edebiyat, nazariyat, nota, solfej, repertuar, diksiyon, ses bakımı ve kullanımı ile ilgili dersler almıştır.

Bu eğitimin yanında, Prof. Dr. Erol Belgin’den fonetik ve ses eğitimi derleri almış olan Gülşen Kutlu, bu eğitimlerden sonra, 1982 yılının Ekim ayında yapılan kadrolu ses sanatçısı sınavını birincilikle kazanmış ve radyo ve televizyon programlarına katılarak sanat kariyerine başlamıştır.

Gülşen Kutlu türküleri

Bu programların yanısıra, halk konserlerine de devam eden sanatçı, yaşantısına albüm çalışmaları ile devam etmiş ve Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler bölümünden mezun olmuştur.

Türkiye’yi Türk halk müziği sanatçısı olarak; Almanya, İsviçre, İsveç, Danimarka, Belçika, Yunanistan, Kıbrıs, Arnavutluk, Özbekistan, Türkmenistan, Kırgısiztan, Kazakistan ve Ürdün’de temsil etmiş, T.R.T. INT. kanalında “Allı turnam” adlı müzik programında sunucu olarak görev almıştır. Gülşen Kutlu, 1991 yılında evlenmiş ve bir kız çocuk sahibi olmuştur.

Ödülleri:

  1. 1990 yılında “Sultanım” adlı türküyle T.R.T. müzik ödülü,
  2. 27 Mart 1999 Tiyatrolar gününde, Müjdat Gezen sanat ödülü ve
  3. 2003 yılı Türk Dil Kurumu özel ödüllerini almıştır. Kaynak: frmartuklu.net

Yorumunuz