Güzide Kasacı

Bir zamanlar “Bayan Kahkaha” deyince hemen anımsanan, döneminin meşhur “Çalıkuşu” şarkısıyla zihinlere yer eden ses sanatçısı Güzide Kasacı, raslantılar sonucu üne kavuşmuştur.

Arkadaşlarının bir ses yarışmasına girdiğini ve birinci elemelerin bittiğini öğrenince, Tepebaşı sahnesindeki görevli memura yalvarıp yakararak ikinci elemeye katılma hakkını kazanmıştır.

600 kişinin arasından ilk 10’a girmeyi başarmıştır. Zeki Müren, Alâeddin Yavaşca, Arif Sami Toker, Fehmi Tokay ve Sadi Işılay gibi ünlülerin bulunduğu final jürisinin önüne çıktığında, çok heyecanlanmış, Mahur makâmında Esir ettin beni adlı şarkıyı söylemiş ve yarışmayı birinci olarak kazanmıştır.

Güzide Kasacı, yarışmadan sonra da rastlantılarla hep yan yana yaşamıştır. Behiye Aksoy hastalanınca, Fahrettin Aslan onu sahneye çıkarmış, sonra radyo sınavına girmiş ve sınavı kazanmıştır.

İlk plağı 1966 yılında çıkarmış, 1977 yılına kadar plak ve sahne çalışmalarını başarıyla sürdürmüştür. Sanatçının, akıllara yer eden ve kendisine “Bayan kahkaha” lâkabını getiren “Çalıkuşukantosu olmuştur.

Bir yanıt yazın